Ravnopravno poslovanje
Domaći mljekari moraju biti konkurentni s uvoznim proizvodima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Proizvođači u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini moraju imati ravnopravne uvjete poslovanja i moraju im se omogućiti poticaji da bi bili konkurentni, pa i kada je u pitanju mljekarska industrija - ocijenila je za Fenu Dragica Ristić, direktorica Gospodarske komore RS-a.
Nakon što su mljekari iz RS-a izrazili bojazan od još većeg uvoza mlijeka u BiH, nakon što od 1. travnja Europska unija ukine proizvodne kvote za mlijeko, Ristić je kazala da Gospodarska komora ne inzistira na privilegiranom položaju domaćih proizvoda, već ravnopravnom s robom iz uvoza.
''Svjesni smo činjenice da na naše tržište dolazi roba za koje proizvođači u svojim matičnim zemljama, prije svega u EU, ako se govori o poljoprivrednim proizvodima, dobivaju snažne poticaje, a mi nismo u mogućnosti da to dajemo našim proizvođačima, zbog čega oni nisu dovoljno konkurentni u odnosu na robu iz uvoza'', rekla je Ristić.
Iz tog razloga traži se od vlasti sustavna politika poticaja radi konkurentnosti domaćih proizvođača i s druge strane na dosljednim primjenama kontrole kvaliteta i tretmana prilikom ulaska robe na bh. tržište.
''Naši proizvođači su suočeni s nizom barijera koje ni sama država nije riješila, kada je u pitanju izvoz mlijeka i nedostatak referentnih certifikata za proizvode životinjskog porijekla, što je mljekarima ograničavajući faktor za izvoz'', rekla je Ristić i ukazala na potrebu dosljedne kontrole strane robe koja ulazi na naše tržište.
Mljekari u RS-u smatraju da bi BiH od 1. travnja mogla da 'preplavi' mlijeko iz EU što će dodatno ugroziti njihovu proizvodnju.