Dijele se kolači
Elektroprivreda se cijepa i dijeli između SDA i DF-a
Tekst članka se nastavlja ispod banera
SDA, DF-a i HDZ-a već zauzimaju najbolje startne pozicije za raspodjelu i preuzimanje utjecaja u najvećim javnim kompanijama koje donose milijunske profite, objavile su Nezavisne novine trvdeći kako se teren već ispipava tako da DF bezuvjetno pikira na profitabilnu "Elektroprivredu BiH" i poduzeća po vertikali.
No, tvrde Nezavisne, ovdje bi već u startu mogli naići na veliki problem budući da "dio" ovog javnog poduzeća želi i SDA.
Dijeljenje Elektroprivrde
Više je izvora banjalučkim novinama potvrdilo kako je u tijeku restrukturiranje EP BiH, odnosno izdvajanje distribucije iz dosad jedinstvenog poduzeća. U okviru EP BiH ostali bi proizvodnja i opskrba, dok bi distribucija osnovala vlastitu firmu, koja bi i dalje ostala u vlasništvu EP-a.
Zasad nije poznato polaže li SDA pravo na novu izdvojenu kompaniju, ili pak samu EP BiH. No, i ime novog direktora, koji se dovodi u vezu s preuzimanjem "Elektroprivrede", a to je kako tvrde Nezavisne Eldar Trhulj, dosadašnji ministar energetike u Vladi FBiH iz SDA, govori u prilog tvrdnjama kako će se SDA teško odreći utjecaja u kompaniji koja je samo u 2014. poslovala sa 952,28 milijuna KM prihoda.
Da je proces "odvajanja" u pripremi, potvrdio je i sam Elvedin Grabovica, direktor EP BiH, kojem za četiri mjeseca ističe mandat.
"Točno je da se ODS (operator distributivnog sistema) izdvaja u zasebno poduzeće, koje će i dalje biti u stopostotnom vlasništvu 'Elektroprivrede'. Radimo na tome", potvrdio je Grabovica.
Telekomi i Ceste
SDA, navode novine, želi zadržati ključni utjecaj u superprofitabilnom "BH Telecomu", dok HDZ, osim što smatraju da njihovi kadrovi trebaju biti u strukturama "Eroneta" i HT Mostar, želi svoje ljude i u Upravi "Autocesta FBiH".
Ključni naglasak je, međutim, na imenovanju direktora najvećih javnih kompanija, koji bi, sudeći prema obećanjima nove vlasti, svakako trebali biti budu izabrani u zakonitoj natječajnoj proceduri.
Drugim riječima, SDA, DF i HDZ najavljuju da će ispoštovati sve zakonske odredbe koje određuju imenovanja čelnika kompanija, ali će i dalje imati kontrolu nad njima preko svojih kadrova u upravnim i nadzornim odborima.
"Naš stav je da će biti raspisani natječaji kako bismo izabrali najkvalitetnije kadrove. Direktore ne treba mijenjati do kraja njihovog mandata tamo gdje nema kriminala. A gdje ga ima, neka nadležne službe rade ono što treba da rade", kaže Sifet Podžić, glavni tajnik DF-a.
Na pitanje hoće li SDA i HDZ pristati na ovakvo smanjenje političkog utjecaja u kompanijama, koji je uvijek bio vidljiv i odlučujući, Podžić odgovara "da je zakon na strani DF-a".
Smjena uspješnih
I Sadik Ahmetović, potpredsjednik SDA, smatra kako se treba držati zakonskog okvira kada je u pitanju izbor rukovodećih ljudi u javnim poduzećima. Ahmetović zaključuje da ne treba smjenjivati direktore koji uspješno rade.
"Uostalom, i zakon je na njihovoj strani. Smatram da treba otpočeti s procesom koji ima zakonski okvir, što je model u svim uređenim zemljama. Dakle, oni koji su uspješni trebaju biti na dužnostima do završetka mandata", ističe Ahmetović.
Zasad je nejasna pozicija HDZ-a, a Nikola Lovrinović, zamjenik predsjednika ove stranke, podsjeća na "poznati stav" HDZ-a da se poštuju ustavne odredbe o popuni pozicija izravno vezanih za obnašanje vlasti u skladu s popisom iz 1991. godine.
"Ono što u tom kontekstu pripada hrvatskome narodu - treba biti imenovano i predloženo od legitimnih predstavnika hrvatskoga naroda, koji su legitimitet dobili na izborima. HDZ BiH nikada nije niti će tražiti protuzakonita imenovanja i postavljenja i sigurno je da će sve biti urađeno sukladno zakonskim rješenjima. No, u izgrađenim demokratskim sustavima i zemljama, sami obnašatelji dužnosti tih funkcija svoj mandat stave na raspolaganje novoizabranoj vlasti", zaključuje Lovrinović.