Sastavni dio eu
EU će prvo tražiti ekonomsku integraciju Balkana?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prije integracije zapadnog Balkana u Europsku uniju, taj politički blok očekuje da se regija prvo ekonomski integrira. Naime, kako je "Nezavisnim" rečeno u neslužbenim razgovorima sa dobro upućenim diplomatima u proces evropskog proširenja, EU iskreno smatra da je u najvećem interesu Europe da zapadni Balkan bude sastavni dio EU, ali istovremeno ne krije skepsu i zabrinutost bi li tim potezom, čak i nakon završetka formalnih pregovora o članstvu, u EU unio nestabilnost zbog visoke korupcije i slabo razvijenih institucija.
Uostalom, o ovom su nakon završetka balkanskog samita u Parizu pisali i njemački mediji, ističući da je ekonomsko integriranje zemalja zapadnog Balkana prije formalnog pristupa EU i logičan i pametan potez, jer donosi veće garancije za stabilnost. Sugovornik Nezavisnih je naveo i da je jedan od apsurda činjenica da je tijekom pregovora zemlja kandidat pod velikom prismotrom Europske komisije i Vijeća EU, ali da momentom pristupanja ona postaje ravnopravna članica i EU više nema instrumente kojima bi mogla "pritisnuti" provođenje reformi koje nisu ranije označene na pravi način.
Podsjeća da su sve ove zemlje imale nametnuti monitoring u određenim oblastima koji je pomogao da se određene nepravilnosti uklone, ali ukazuju da se status samim primanjem zemlje toliko značajno mijenja, da više ne postoji mogućnost direktnog upliva u aktivnosti koje se odvijaju u samoj zemlji. Osim toga, sugovornik navodi da bi takva vrsta pritiska na zemlju koja je ušla u EU nedovoljno pripremljena pojačala imidž Europske komisije kao "nedemokratskog tiranina" koji nameće svoje odluke i rješenja bez demokratske legitimacije, što se svakako želi izbjeći.
"Ukoliko bi zemlje zapadnog Balkana prvo postigle zavidan nivo ekonomske suradnje kroz trgovinu, industriju, razvoj međugranične infrastrukture i međugraničnih projekata, vjerujemo da bi bile puno spremnije da preuzmu svoje obveze kada postanu članice", navodi naš sugovornik.
Svetlana Cenić, ekonomski analitičar, ističe da se ona već godinama iskreno i zdušno zalaže da se regiju zapadnog Balkana prvo ekonomski integrira, pa tek onda bude primljen u EU.
Ona upozorava da je to posebno bitno u sadašnjoj situaciji kada, kako ističe, poslije izlaska Velike Britanije iz EU želja u zemljama članicama za proširenjem dodatno slabi. Cenićeva smatra da je berlinski proces pozitivan za BiH i za cijelu regiju, ali strahuje da bi BiH, sa sadašnjom nepripremljenosti za razvojne i infrastrukturne projekte koje EU nudi našoj regiji, ponuđenu priliku mogla ispustiti.
"Mi u BiH očekujemo da nam Europa samo da pare i da ne pita ni za uvjete ni za projekte. Naša politička elita se stalno koristi tim manipulacijama i govori da ako ne bude para onda će ovdje da izbiju nemiri, a to onda može da znači rat itd. To se stalno ponavlja i odavno je postalo degutantno", rekla je ona. Prema njenim riječima, najvažnija stvar koju Europa može da učini za BiH jeste da bude principijelna i da ni po koju cijenu ne odustaje od standarda koje treba ispuniti.