Nakon 3 godine
EU i BiH obilježile uspješan završetak projekta "EU podrška pravima intelektualnog vlasništva“
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Projekt "EU podrška pravima intelektualnog vlasništva u BiH", koji je financirala Europska Unija a 1.8 milijuna eura, uspješno je završen nakon tri godine posvećenog rada na jačanju svih segmenata intelektualnog vlasništva u našoj zemlji. Predstavnici Instituta za Intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine, projektni tim, kao i ključni partneri, okupili su se u četvrtak kako bi obilježili uspjehe ovog projekta.
Od svog početka u rujnu 2021. godine, projekt "EU podrška pravima intelektualnog vlasništva u BiH" radio je sa Institutom za Intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine u cilju unaprjeđenja pravnog okvira za zaštitu intelektualnog vlasništva u skladu s europskim standardima s posebnim fokusom na poboljšanje zakonske regulative u BiH, uključujući zaštitu autorskog i srodnih prava, oznaka geografskog porijekla i poslovnih tajni kao prava intelektualnog vlasništva.
Projekt, čiji završetak označava značajan napredak u jačanju kapaciteta BiH za zaštitu domaćih inovacija i intelektualne imovine na međunarodnom nivou, postigao je značajne rezultate tijekom svog trogodišnjeg trajanja.
Educirano preko 150 službenika
U cilju usklađivanje s EU Acquis pripremljeno je devet zakona i 11 pripadajućih podzakonskih akata, koji će, nakon usvajanja, harmonizirati zakonodavstvo Bosne i Hercegovine s EU standardima.
U okviru izgradnje kapaciteta obučeno je preko 150 službenika zaduženih za sprovođenje zakona, uključujući policijske službenike, carinike i tržišne inspektore, a više od 40 zaposlenika Instituta za intelektualno vlasništvo završilo je različite obuke, od kojih je njih 5 osposobljeno da pruža usluge IP pred-dijagnostike.
U cilju podizanje svijesti javnosti organizirana je kampanja podizanja svijesti o značaju intelektualnog vlasništva, koja je uključivala seminare, javne događaje i medijske nastupe kako bi se povećalo razumijevanje o pravima intelektualnog vlasništva među svim zainteresiranim stranama, kao i građanima BiH.
Glavni cilj zaštita interesa BiH
Josip Merdžo, direktor Instituta za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine, ovom prilikom je rekao da je podrška EU projekta bila izuzetno značajna.
"Realizacija ovog projekta je došla kao posljedica činjenice da je oblast intelektualnog vlasništva bila dosta dobro uređena i do sada, pa je i delegacija EU prepoznala da bi bilo dobro ovu dinamičnu oblast dodatno unaprijediti. Mi smo postali korisnici projekta koji vodi međunarodni konzorciji, gdje je u biti cilj harmoniziranje kompletne zakonske regulative koja pokriva pravo intelektualnog vlasništva odnosno harmoniziranje s odredbama i direktivama EU", zaključio je i dodao da je glavni cilj bio zaštita interesa Bosne i Hercegovine i zaštita prava svih nositelja intelektualnog vlasništva u našoj zemlji.
Dodao je da dio projekta je bio i rad na devet zakona i svim podzakonskim aktima koji proizlaze iz njih. "Kada se zakoni usvoje, Bosna i Hercegovina će dobiti možda najusuglašeniji segment legislative u oblasti intelektualnog vlasništva", kazao je.
"Ponosni smo na ovu suradnju"
Tijekom projekta održano je devet prilagođenih obuka za ključne institucije s 155 sudionika, među kojima su bili policajci, inspektori i carinici, te specijalizirane obuke i studijske posjete za osoblje Instituta za intelektualno vlasništvo. Javni domet projekta obuhvatio je kampanje podizanja svijesti, medijske intervjue i sajamske nastupe, s ukupno 678 sudionika u seminarima i događajima.
"Ponosni smo na rezultate postignute kroz ovu suradnju. Tijekom protekle tri godine, neumorno smo radili na uspostavljanju sveobuhvatnog okvira koji ne samo da usklađuje zakone Bosne i Hercegovine s EU, već i jača institucionalne kapacitete i razumijevanje javnosti o pravima intelektualne svojine", kazao je Miodrag Marković, voditelj projektnog tima i dodao da je ovaj projekt pokazatelj kako ciljane aktivnosti i suradnja mogu dovesti do značajnih napredaka u zaštiti intelektualnog vlasništva.
Također, angažirano je preko 130 malih i srednjih poduzeća, dok je za njih 14 provedena pred-dijagnostika određenih oblasti iz zaštite prava intelektualnog vlasništva. Projekt je obuhvatio i distribuciju edukativnih materijala, uključujući vodiče i promotivne letke u ukupnom tiražu od 1.200 primjeraka.