Izvoz hrane
EU ne prašta: Domaći mljekari apeliraju na državu i entitete da usuglase zakone
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Grupacija prerađivača mlijeka i mliječnih proizvoda Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine (VTKBiH) uputila je dopis nadležnim institucijama u vezi najavljenog dolaska FVO Komisije (Food and Veterinary Offifice) u Bosnu i Hercegovinu na proljeće 2016. godine te traži neophodnu realizaciju aktivnosti vezanih za nesmetan izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda na tržište Europske unije.
Kao što je poznato, u rujnu ove godine, nakon dvije godine čekanja, domaći mljekari su dobili dozvolu za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda na tržište Europske unije, što je od velikog značaja za domaće mljekare.
Podsjećanja radi, prethodnih godina u Hrvatsku se izvozilo mlijeka i mliječnih prerađevina u vrijednosti cca 40.000.000 KM na godišnjem nivou. Međutim, o realnoj statistici teško je govoriti, budući da se prava slika ne može dobiti za dva i po mjeseca, koliko traje izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda.
Tijekom devetog i desetog mjeseca 2015. godine iz BiH je u EU izvezeno mlijeka i mliječnih proizvoda u vrijednosti 440.000 KM, prvenstveno sira, UHT steriliziranog mlijeka i jogurta.
Posljednjom procjenom FVO komisije, mljekare su ispunile sve zahtjeve prema Europskoj uniji, međutim, ostala je obaveza odgovornih državnih i entitetskih institucija da do njihovog sljedećeg najavljenog dolaska, odnosno do proljeća 2016. godine, usuglase i službeno "uokvire" neophodan zakonodavno-pravni okvir. To se prvenstveno odnosi na donošenje Zakona o hrani BiH, Zakona o veterinarstvu BiH i Zakona o poljoprivredi BiH.
Ukoliko ova tri zakona ne budu usvojena na vrijeme, odnosno do nove posjete Komisije, kako ističu iz VTKBiH, zasigurno možemo očekivati zastoj u izvozu mlijeka i mliječnih proizvoda na tržište EU, pa čak i njegovu obustavu.
Iz Grupacija prerađivača mlijeka i mliječnih proizvoda Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine ističu kako očekuju da će nadležne institucije svoje obaveze ispuniti na vrijeme, čime bi vrata Europske unije bila otvorena i za ostale proizvode animalnog porijekla, na prvom mjestu jaja i mesa peradi.