Izazovi bankarstva
Formiranje bankarske unije u EU donosi probleme za BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić izjavio je danas u Sarajevu da će formiranje bankarske unije u EU donijeti nove probleme u bankarski sektor BiH jer će s nivoa Europske središnje banke (ESB) biti nadzirano poslovanje "sustavno važnih banaka" dok će ostale nadzirati domaći supervizori, koji su u BiH entitetske agencije za bankarstvo dok je CBBiH koordinator.
On je, na konferenciji "Izazovi bankarskog sektora u centralnoj Europi", rekao da najveći izazov za BiH predstavlja pitanje tko će nadzirati poslovanje domaćih, a tko "sustavnih" banaka, kojih na bh. tržištu ima sedam i riječ je o velikim bankama od kojih je većina iz EU.
Kozarić je istaknuo da se u sklopu pregovora s MMF-om govori o bankarskoj rezoluciji, jer je jedno od ključnih pitanja u strukturi bankarske unije način na koji će biti rješavano stanje banaka koje se nađu u problemima, a prijedlog je formiranje posebnog fonda iz kojeg bi bile financirane te greške bankara.
Dodao je da u BiH još ne postoji takvo rješenje i da su u tijeku razgovori hoće li to biti u sklopu agencija za bankarstvo ili Agencije za osiguranje depozita, ali da adekvatno rješenje mora biti iznađeno da bismo bili u mogućnosti odgovoriti na eventualne buduće krize u bankarskom sektoru.
Kozarić je pojasnio da, osnivanjem bankarske unije, države EU više neće plaćati greške bankara, jer se u slučajevima poput Grčke i Kipra pokazalo da se time ugrožava stabilnost cijele zemlje, a budući da 95 posto aktive u BiH drže strane banke to će sve imati ujecaj i na nas.
Rukovodiltelj Ureda za razvoj u Agenciji za bankarstvo FBiH Tanja Pavlović rekla je da će nadzor nad subsidijarima banaka iz EU u BiH ostati u nadležnosti entitetskih agencija za bankarstvo, ali da će biti razvijena suradnja i razmjena informacija s ESB da bismo mogli preventivno djelovati da se eventualni negativni utjecaj u okviru "majke banke" u EU ne bi odrazio na subsidijare u BiH.