(ne)stabilnost
Funta desetljećima nije bila ovako niska: Ovo je pet najvećih rizika koje donosi Brexit
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Britanska funkta jučer je dosegla najnižu razinu od lipnja 1985 godine. U odnosu na dolar funta je pala za 1.95 posto te sada jedna funta iznosi 1.2798 američkih dolara.
Ulagači su zabrinuti u vezi posljedica Brexita, a trenutno je pod najvećim pritiskom bankarski sektor. Na europskim burzama cijene dionice skliznule su treći dan zaredom.
Bank of England objavila je izvješće o financijskoj stabilnosti, u kojem je istaknula pet najvećih rizika u gospodarstvu Ujedinjenog Kraljevsstva, ali i globalnom gospodarstvu nakon izglasavanja Brexita.
Velika opasnost od zaduživanja kućanstva
Bank of England upozorava da bi rast ove vrste zaduženja mogao biti velik i prema povijesnim i prema međunarodnim standardima.
Pitanje tržišta nekretnina
Prije pola godine cijena nekretnina u Ujedinjenom Kraljevstvu počela je ubrzano rasti, no odmah po izglasavanju Brexita počela je naglo padati. Pitanje je gdje će stati.
Deficit
I prije izglasavanja Brexita deficit opće države iznosio je 6.9 posto BDP-a,a to je rekordna razina za Ujedinjeno Kraljevstvo.
Problemi na globalnom tržištu
Osim u Ujedinjenom Kraljevstvu, Brexit izaziva i probleme na globalnim tržištima te svjetskim gospodarstvima. Zemlje eurozone najviše su pogođene, a to se posebno odnosi na banke koje se moraju nositi s lošim kreditima.
Nestabilnost financijskih tržišta
Tu je i nestabilnost financijskih tržišta, koja su podložna promjenama. Brexit ih može učiniti izrazito nestabilnima i krhkima, a to će najviše štete donijeti realnom sektoru.