Zapošljavanje
Građani bi svojim štednim ulozima mogli pokrenuti ekonomiju
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prema posljednjim informacijama štednja građana u Federaciji iznosi 7,2 milijarde KM, a o kolikom iznosu se radi, radi usporedbe recimo samo da državni proračun za 2016. iznosi oko 1,7 milijardi KM.
Iz ovog je jasno da postoji potencijal za investiranje no pitanje je kako građane potaknuti da investiraju, piše akta.ba.
Jelka Miličević, federalna ministrica financija, kaže da bi se to uradilo mora se prvo stvoriti okruženje za investiranje kako bi se ohrabrili domaći investitori. Iako su pasivne kamatne stope ispod jedan posto to se nije dogodilo jer građani boje investirati u nesigurno poslovno okruženje.
''Nažalost, banke u svom kreditnom potencijalu najviše koriste sredstva iz naših štednih uloga za plasiranje na tržištu. To je ono što nismo uspjeli još aktivirati i naći neke potencijalne mjere za razvoj tržišta vrijednosnih papiri ili samozapošljavanja", navodi Miličević.
Ukoliko bi građani odlučili investirati svoja štedna sredstva to bi značajno pokrenulo ekonomiju a reflektiralo bi se na povećanje prihodi od poreza, zapošljavanje i investicije.
Govoreći o strukturi štediša Miličević kaže da u ovih 7,2 milijarde ne radi se o malom broju veliki štediša, nego su to najviše oni koji imaju od 20 do 50.000 KM, piše akta.ba
Goran Miraščić, savjetnik federalnog premijera, navodi da osim toga postoje viškovi koje komercijalne banke drže kod Središnje banke.
Upravno vijeće ove banke je tako prije mjesec dana, sa svojom limitiranom mogućnosti djelovanja zbog valutnog odbora, donijelo odluku da se obvezna bankarska rezerva sa 17 snizi na 10 posto.
"Sve što se bude držalo iznad tog nivoa rezervi od 1. srpnja imat će kamatnu stopa za pola one koju propisuje Središnja banka. Tako da bi bilo vrlo brzo, obzirom da su kamatne stope ispod 1 posto, mogla biti i negativna kamatna stopa. Nadamo se da ova mjera može uroditi plodom da bi banke mogle malo više plasirati sredstva'', navodi Miraščić.