investicije

Gradnja aerodroma u BiH u sjeni trebinjskog promašaja

Gospodarstvo / Flash | 10. 01. 2016. u 08:20 K.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ove će godine BiH, ali i cijela regija, postati bogatija za niz infrastrukturnih objekata u zračnom prijevozu. Tako će BiH u 2016. godine krenuti s investicijama u aerodrom u Bihaću, Hrvatska kreće s novom zračnom lukom u Zagrebu i aerodromom na otoku Rabu, Srbija u Novom Sadu i Užicama, Makedonija u Štipu, a Crna Gora u Nikšiću.

Kako procjenjuje portal Ex-Yu Aviation News, projekt u BiH bit će opterećen hipotekom neuspjeha zračne luke u Trebinju, u koju je uložen milijunski iznos u izradu dokumentacije i konzultantske usluge, a godinama se nije krenulo s mrtve točke. Lokalne vlasti Bihaća planiraju uložiti milijun eura u projekt, a očekuje se novac i od županijskih i državnih vlasti. Većinu novca ipak bi trebao osigurati strateški partner. Govori se da bi posrijedi trebao biti investitor iz Turske.

Ove godine trebali bi početi radovi i na zračnoj luci na Rabu u Hrvatskoj. Iako je riječ o realativno malom otoku u sjevernom Jadranu, najavljuje se da bi taj aerodrom trebao imati kapacitet od 200.000 putnika godišnje, što je na razini ZL Rijeka. U aerodrom na Rabu planira se uložiti do 60 milijuna eura.

I dok Hrvatska već ima primat u zrakoplovnoj infrastrukturi s ukupno devet operativnih aerodroma - sedam međunarodnih zračnih luka, Aerodrom Brač te Zračno pristanište Mali Lošinj, regija podosta zaostaje.

Slovenija ima dva ozbiljna uzletišta, BiH operira preko Sarajeva i Mostara (postoje uzletišta u Banjaluci i Tuzli), a Srbija zapravo samo Beograd iako se svako malo pokušava revitalizirati i Niš, a zanimljiv projekt je napravljen i u Kraljevu. Crna Gora ima turističku zračnu luku u Tivtu te poslovnu u Podgorici. Makedonija je obje svoje zračne luke, Skopje i Ohrid, dala u koncesiju turskom operateru TAV-u.

Pokrajinska vlada Vojvodine željela bi postojeće sportsko-poljoprivredno uzletište u Novom Sadu pretvoriti u komercijalni aerodrom koji bi služio, primarno, za čarter, teretne i niskobudžetne letove. No, kako je lokacija samo 70-ak kilometara udaljena od beogradskog aerodroma Nikola Tesla, postavlja se pitanje njegove prave svrshovitosti.

Srbija planira primarno revitalizirati, uglavnom za istu svrhu kao i u Novom Sadu, uzletište u Užicama koje je, zbog tadašnje vojne namjene, teško stradalo u NATO-ovim udarima 1999. godine. Procjenjuje se da će za to trebati 19 milijuna eura, a obnova bi mogla završiti ove godine.

Crna Gora želi u Nikšiću, na prostoru zapuštene rezervne zračne luke JNA, stvoriti svoj treći međunarodni aerodrom. Zasad je u projekt uloženo 1,6 milijuna eura, a ukupni će joj kapacitet biti 200.000 putnika. Makedonija pak u Štipu želi napraviti svoju glavnu cargo zračnu luku, a radovi će početi kad se završe metereološke studije. Koncesionar će i u ovom slučaju biti TAV, prenosi Poslovni.hr.

Kopirati
Drag cursor here to close