Međunarodni propisi
Gradnja Pelješkog mosta (ostaje) nepoznanica za BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Ministarstvu komunikacija i prometa BiH rečeno je Feni da, kako ih je izvijestio ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Republike Hrvatske Oleg Butković tijekom posjete našoj zemlji, most Kopno-Pelješac gradit će se po pravilima struke i međunarodnim propisima vezanim za takve infrastrukturne projekte, čime će se ispoštovati Konvencija Ujedinjenih naroda o pravu mora, pridržavajući se pritom svih tehničkih i međunarodnih standarda vezanih uz gradnju ovakvih infrastrukturnih objekata.
Dakle, navode iz Ministarstva, radi se o mostu koji će se graditi isključivo na teritoriji Republike Hrvatske, pa pitanje same izgradnje nije u nadležnosti Ministarstva komunikacija i prometa BiH.
''Izgradnjom Pelješkog mosta štete za Bosnu i Hercegovinu koje mogu nastati trenutno ne možemo procijeniti iz razloga jer još nije postignut nikakav dogovor dvaju država vezano za njegovu izgradnju kada su u pitanju tehničke karakteristike mosta'', kaže se u odgovoru iz Ministarstva komunikacija i prometa BiH na Fenin upit u vezi s izgradnjom Pelješkog mosta.
Ipak, kada je u pitanju gradnja ovog mosta, a tiče se prava pristupa BiH otvorenom moru, regulaciji razgraničenja na moru, te nesmetanom uplovljavanju brodova u Neumski zaljev, u Ministarstvu smatraju ''da ovakva pitanja ne bi trebala biti predmet politizacije, te da treba konsultirati struku gdje tražimo da o svim pitanjima budemo pravovremeno obaviješteni i da sudjelujemo kao zainteresirana strana po pitanju nadležnosti Ministarstva''.
Kako su prenijeli neki mediji, hrvatski ministri Oleg Butković i Tomislav Tolušić potvrdili su da se kreće s odabirom izvođača radova na izgradnji Pelješkog mosta. Najavljeno je da bi se s izgradnjom mosta i pristupnih cesta moglo krenuti već sljedeće godine.