Vrećice i dalje besplatne

Greenpeace Hrvatske traži zabranu laganih vrećica za nošenje

Greenpeace Hrvatska je priopćio kako je tijekom siječnja obišao niz prodajnih mjesta i utvrdio da se vrećice i dalje dijele besplatno.
Gospodarstvo / Flash | 31. 01. 2019. u 13:16 Anadolija Agencija

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Greenpeace Hrvatska upozorava kako se punih mjesec dana nakon stupanja na snagu, obavezna naplata laganih plastičnih vrećica za nošenje, 15 do 50 mikrona mahom ne provodi.

Greenpeace Hrvatska je priopćio kako je tijekom siječnja obišao niz prodajnih mjesta i utvrdio da se vrećice i dalje dijele besplatno.

Utvrdili su "visok stupanj neupućenosti u ovu zakonsku obavezu", kako među trgovcima tako i među građanima.

Same izmjene i dopune Pravilnika o ambalaži i otpadnoj ambalaži najvećim je dijelom stupio na snagu još u prosincu 2017., uključujući obavezu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost da provede kampanju informiranja javnosti i podizanja svijesti o negativnom utjecaju prekomjerne potrošnje plastičnih vrećica za nošenje na okoliš, upozoravaju iz Greenpeacea.

Naglašavaju kako je postojala godina dana da se trgovce i građane pripremi na uredbu o naplati.

“Fond prvi nije ispoštovao zakonsku obavezu da tijekom protekle 2018. godine provede informativnu kampanju. Da su to napravili na vrijeme, danas bi sigurno bila bolja situacija i oko provedbe. Ovako imamo nered, neznanje i kršenje zakona. Vrećice su i dalje mahom besplatne, a besplatne vrećice skupo nas koštaju”, izjavila je Petra Andrić, voditeljica kampanje u hrvatskom Greenpeaceu.

Ova vrsta plastičnih vrećica, pojašnjava za nošenje jedan je od najgorih oblika jednokratne plastike.

"Zbog loše kvalitete kratko se koriste, zbog niske cijene dijele se nekontrolirano, u okolišu ostavljaju nepopravljivu štetu, a zapravo ih je najlakše zamijeniti alternativama. Bojimo se da se ovakvim neozbiljnim i neodgovornim pristupom neće postići drastično smanjenje potrošnje vrećica, što je prijeko potrebno s obzirom na alarmantne posljedice plastike na okoliš. Stoga u Greenpeaceu držimo da će jedino zabrana laganih vrećica za nošenje bitno popraviti situaciju”, pojašnjava Andrić.

Prema novom  Pravilniku o ambalaži i otpadnoj ambalaži prodavatelj mora sve lagane plastične vrećice za nošenje naplatiti potrošaču na prodajnom mjestu robe ili proizvoda te je obvezan na mjestima na kojima besplatno daje vrlo lagane plastične vrećice za nošenje istaknuti vidljivu obavijest potrošačima o štedljivom i racionalnom korištenju ovih vrećica.

Lagane plastične vrećice bez naplate koriste se ponajviše u trgovačkim lancima pri kupnji voća i povrća te robe koja nema vlastitu ambalažu.

Kopirati
Drag cursor here to close