Problem presuda

HNŽ u teškim financijskim dubiozama; moguće smanjenje plaća

Gospodarstvo / Flash | 22. 10. 2015. u 11:36 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Skupština Hercegovačko-neretvanske županje je na jučerašnjoj sjednici usvojila Program rada Vlade HNŽ-a za 2015. godinu i donijela zaključak da županijska vlada u što kraćem vremenskom roku pripremi akcijski plan implementacije Reformske agende za BiH za razdoblje 2015.-2018. za one mjere koje su u nadležnosti županijskih organa uprave.

Taj akcijski plan će, prema dogovoru zastupnika, biti na dnevnom redu iduće sjednice Skupštine.

Županijski premijer Nevenko Herceg koji je pred zastupnicima dao izlaganje o oba dokumenta je najavio kako će usvojeni program rada Vlade biti okosnica njezinog rada i u 2016. godini, piše Dnevni list.

HNŽ se prema Hercegovom priznanju nalazi u teškim dubiozama vezanim za stanje javnih financija.

Teške tužbe

To je, kazao je, rezultat jednoga, pomalo i nerazumnog trošenja javnih sredstava kroz različito vrijeme, ali i nerješavanja tih problema kroz niz prošlih mandata.

''Niti jedna prošla vlada kao i ozbiljnija stranka koja je participirala u svim dosadašnjim vladama ne može biti amnestirana od takvog stanja osobito kada su u pitanju tužbe proračunskih korisnika koje se sada penju na iznose od preko 30 milijuna'', upozorio je Herceg.

Sporne presude koje su upućene na apelaciju Ustavnog suda dovesti će u pitanje županijski proračun, a samim tim i redovito primanje proračunskih plaća.

''Ili će biti u pitanju njihova radna mjesta ili ćemo morati ići u pravcu smanjivanja plaća što nije popularno. Međutim ako nema socijalnog razumijevanja onda ćemo definitivno biti prisiljeni na te mjere što ne bih želio“, naglasio je Herceg koji je proračunske korisnike pozvao na razumijevanje kazavši ''Kako ne bi trebali pilati granu na kojoj sjede''.

HNŽ za razliku od ostalih županija ima dva Sveučilišta, tri bolnice, dva studentska doma, dva premijer ligaša i dva parka prirode što dodatno opterećuje županijski proračun.

Uz to, na snazi su nepovoljna zakonska rješenja kada su u pitanju zakoni o preraspodjeli javnih prihoda.

''Ova županija ima manje prihoda od toga zajedničkog kolača nego što bi trebala imati. HNŽ ima koeficijent 1, a Sarajevska županija 2. I ja kao premijer,ali i Vlada podržava inicijativu sastanka iz Tuzle kada su svi premijeri svih županijskih vlada sjeli i zatražili jednu pravedniju raspodjelu javnih prihoda između županija, općina i cesta.

Potrebno je napraviti jednu fiskalnu decentralizaciju Federacije i jednu ravnomjerniju raspodjelu javnih prihoda u Federaciji kako bi više novca došlo i u ovu županiju koja jeste potentna, ali jesu i veliki zahtjevi prema njoj“, kazao je Herceg koji je dodao kako je Vlada HNŽ-a već poduzela mjere štednje.

''Smanjili smo troškove korištenja službenih vozila, troškove korištenja službenih mobitela kao i naknade za rad u povjerenstvima i sveli smo ih na iznos od do 200 maraka po svim povjerenstvima za jedan mjesec dana. Donijeli smo odluku o moratoriju na zapošljavanje do konca godine kako bi proračunske izdatke doveli u jedan realan okvir da bi mogli isplaćivati plaće'', kazao je Herceg.

Novi Ustav

Šerif Špago, predsjednik Skupštine HNŽ-a se osvrnuo na donošenje novoga županijskog Ustava.

''Do sada je kočnica bilo pitanje Grada Mostara i reguliranje njegovog statusa i u našem Ustavu. Ja se nadam da će po definiranju pitanja Grada Mostara i njegove organizacije što mora ući i u naš Ustav doći i do donošenja i izmjena Ustava HNŽ-a'', kazao je Špago. Tomislav Martinović, zamjenik predsjednika Skupštine HNŽ-a smatra da bi se mjerama uštede na ministarstvima mogla iznaći sredstva na populaciju koja nema zdravstvenog osiguranja i na one koji imaju lošu socijalnu skrb, piše Dnevni list.

''Deset posto uštede na Ministarstvu prosvjete, ali i na svim ostalim ministarstvima i svima bez obzira na stranačke dresove značilo bi sreću i spas za mnoge kojima se danas ne bavimo'', kazao je Martinović.

Kopirati
Drag cursor here to close