Rješenje za nezaposlenost

Jagodić: Prometna politika mogla bi značajno pokrenuti razvoj gospodarstva

Gospodarstvo / Flash | 17. 11. 2014. u 10:06 M.A.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ukoliko BiH želi razviti svoj ekonomski i socijalni potencijal neophodno je da razvije prometnu infrastrukturu i osigura buduću održivost sustava, uzimajući u obzir zahtjeve za energetskom efikasnošću i zaštitom životne sredine, skladno prometnoj politici EU - navodi u svom priopćenju član Komisije za promet i komunikacije Predstavničkog doma PSBiH (PDPSBiH) Zijad Jagodić.

Imajući u vidu složenu gospodarsku situaciju Bosne i Hercegovine, ali i povoljan ambijent nakon listopadskih izbora 2014., vlast, prije svega na državnom nivou, bi, ističe Jagodić, usvajanjem kvalitetne prometne politike mogla značajno potaknuti razvoj gospodarstva i u velikoj mjeri riješiti probleme masovne nezaposlenosti.

Po njegovim riječima, to se može postići kvalitetnijom i racionalnijom organizacijom gradnje nove i rekonstrukcijom postojeće infrastrukture svih prometnih podsustava, što bi potvrdilo domaćinski odnos i brigu do vlastitih potencijala, a raspoložive resurse učinilo konkurentnim i privlačnim za masovnije i kvalitetnije, kako domaće tako i strane investicije.

U priopćenju, u vezi dokumenta Prometna politika BiH, Jagodić dodaje da Parlamentarna skupština i nadležno Ministarstvo komunikacija i prometa BiH od 1996. godine do danas nisu uspjeli pripremiti i usvojiti prihvatljiv dokument kojim bi se temeljio razvoj prometnog sustava BiH.

Kako se dodaje u priopćenju, nastojanja u tom pogledu vođena su tokom 2009. godine u parlamentu BiH, međutim pripremljeni dokument pod nazivom 'Okvirna prometna politika BiH' opravdano nije prošao parlamentarnu proceduru iz više razloga.

''U razdoblju 2010-2014 Vijeće ministara BiH, kao i nadležno ministarstvo u želji da usvoji sadržajno identičan dokument iz 2009. bez korekcija i preporuka Komisije za promet i komunikacije kao i zaključaka PDPSBiH niti u drugom pokušaju nije usvojen'', navodi Jagodić.

Kako dodaje, razlozi neusvajanja tog dokumenta su u činjenici da Ministarstvo kao predlagač nije istaknulo jasna i kvantificirana načela, ciljeve, instrumente, vrste i elemente razvoja prometnog sustava skladno prometnoj politici EU, kao ni Ugovoru iz Nice, uključujući i neke druge propuste.

''Imajući u vidu kapacitete i spremnost prometnih stručnjaka Bosne i Hercegovine ovaj dokument je već izrađen i spreman za novu vlast na državnom nivou, naravno ukoliko vlast pokaže interes za usvajanjem ovog dokumenta, ali i razvoj ovog vrlo važnog privrednog sektora'', ističe Jagodić.

Novi dokument bio bi temelj razvoja prometnog sistema BiH ali i osnovu za velika grant sredstva EU i druge međunarodne fondova koji su u proteklom periodu, nažalost, propušteni.

Kada je u pitanju sadržaj dokumenta 'Prometna politika BiH' on navodi ključne ciljeve Europske unije pa time i Bosne i Hercegovine u oblasti prometa te isticanje povoljnijih uslova za konkurentnost i održivost prometnog sustava koji doprinosi većoj mobilnosti i budućem razvoju istog.

Prometna politika EU kao i države koje se nastoje pridružiti imaju za cilj unapređenje funkcioniranja unutrašnjeg tržišta uklanjanjem temeljnih prometnih prepreka i promoviranje sigurne, efikasne, ali i efektivne zaštite životne sredine zasnovane na principima dostupne prometne usluge. Prometna politika je uređena poglavljem IV, članovima 90. i 100. Ugovora o funkcioniranju Europske unije. Pravne tekovine EU koje se tiču prometa pokrivaju sektore cestovnog prometa, željeznice, unutrašnjih plovnih putova, intermodalnog, zračnog, vodnog, cjevovodnog, žičarskog, telekomunikacijskog kao i drugih podsistema prometa, uključujući i horizontalna pitanja zajednička za sve podsisteme prometa, kao što su državna pomoć te pravila konkurencije.

Ovim pravnim temeljima se prevashodno definiraju tehnički, sigurnosni i socijalni standardi, kontrola državne pomoći i liberalizacija tržišta u kontekstu unutrašnjeg tržišta prometa. Pravna regulativa EU koja se odnosi na cestovni promet pokriva različite socijalne, tehničke, fiskalne, sigurnosne, kao i zahtjeve zaštite životne sredine s ciljem promoviranja efikasnog robnog prometa i transporta putnika te kreiranje fer tržišnih uslova između prometnih operatera - navodi u priopćenju član Komisije za promet i komunikacije PDPSBiH Zijad Jagodić.

Kopirati
Drag cursor here to close