Uspjeh
Kako je Sarajka Selma Prodanović postala jedna od najmoćnijih žena u Austriji
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ne nailazimo često na osobu koja je u više od 20 godina radnog iskustva prošla različite poslove i na kraju svoje mjesto pronašla kao profesionalni govornik, savjetnik i investitor. A kad vam kažemo da se radi o ženi s naših prostora, čije ime prepoznaju diljem svijeta, onda je to zaista povod za priču, piše portal Women in Adria.
Cijeli profesionalni život radila na razvoju biznisa
Rođena Sarajka, Selma Prodanović, sigurno nije ni sanjala da će jednog dana biti mentorica brojnim ženama i muškarcima koji tek ulaze u svijet poduzetništva. No, od samog početka karijere znala je da želi raditi nešto posebno.
Kad je u rodnom Sarajevu završavala međunarodni marketing, na prostorima bivše Jugoslavije stanje se polako zahuktavalo. Tada, svježe izašla s fakulteta, nije ni mogla zamisliti da će za koju godinu u njenom gradu bjesniti rat.
S tadašnjim dečkom, današnjim suprugom, u to je vrijeme planirala otići raditi u inozemstvo na nekoliko godina i zatim se vratiti u Bosnu i Hercegovinu. No, kako to često biva, život je pomrsio planove.
“Malo smo otišli i prije nego smo se okrenuli, prošlo je 24 godine”, s nevjericom u glasu kaže Selma koja je za svoju novu bazu odabrala Beč.
Kad je došla u Austriju, bila joj je želja raditi u velikoj oglašivačkoj agenciji. I taj je san uspjela ispuniti zbog pravog trenutka u kojem se našla u Austriji. Naime, te presudne 1991. godine otvorilo se veliko tržište istočne Europe na koje su velike svjetske tvrtke tek trebale ući, koje su za svoja sjedišta podružnica za srednju i istočnu Europu odabrale upravo Beč. Nakon godinu dana, agencija je odlučila svoje sjedište preseliti u London.
No, Selma nije željela otići iz Beča. Radije je pronašla drugi posao u drugoj agenciji. Upravo joj je to iskustvo pomoglo da shvati kako velike organizacije i korporativni svijet nisu za nju. Tijekom godina promijenila je brojne poslove. Radila je u filmskoj produkciji, financijskom savjetovanju, čak je nekoliko godina bila i učiteljica u školi.
Kad je nakon 15 godina karijere napravila kratku pauzu i rodila dvoje djece te se ponovno htjela vratiti u poslovni svijet, doživjela je šok.
To je bilo nakon 2000. godine, kada je u jednom trenutku radila u školi, razmišljala o otvaranju vlastite tvrtke, pokušavala biti majka svojoj djeci i istovremeno završiti doktorat. Tada je shvatila kako se tijekom cijelog svog života zapravo tražila. Tražila je svoje mjesto u poslovnom svijetu.
“Nakon 10 godina mogu reći da sam ga stvorila”, s ponosom govori naša sugovornica, koja je danas tražena govornica, savjetnica i investitorica.
“Prvo sam radila s kreativnom industrijom, poslije sa svim mogućim startupima i na neki način 2009. počela stvarati taj eko sustav sa startupima u Austriji. Kad su se zbog krize banke povukle iz tog sustava financiranja i kad je trebalo pronaći drugačije izvore, onda smo mi počeli raditi”, kaže Selma.
Radila je s više od 400 startupa kojima je pomagala da stanu na svoje noge. No, shvatila je kako nije dovoljno samo imati ideju, već treba imati i „smart-money“. Tako je 2012. osnovala Austrian Angel Investors Association, koji je uložilo više od 15 milijuna eura u različite male startupe.
Moramo ojačati položaj žena u startup zajednici
Iako često slušamo kako je položaj žena u poslovnom svijetu bolji u zapadnoj Europi nego u Hrvatskoj, Austrija i Njemačka nešto su drugačije. Tamo je godinama vladalo uvjerenje kako je muškarac taj koji mora raditi i uzdržavati obitelj, a žena mora ostati kod kuće da se brine za djecu.
“Nemaju samo žene problem sa snalaženjem u svijetu poduzetništva. Ima i muškaraca koji su pametni i poduzetni, ali su introvertirani i ne snalaze se najbolje u networkingu. Jedna društvena promjena koju bih ja željela vidjeti je da podržimo takve muškarce i žene, koji žele imati drugačiju kvalitetu života. Ne samo biti prvi i imati najviše, nego živjeti bolje”, ističe naša sugovornica koja otvoreno priznaje kako ona nije toliko ambiciozna da želi biti najbolja u svemu. Shvatila je da ako želi biti dobra menadžerica, dobra mentorica i dobra majka, to može biti, ali ne bez pomoći.
Ističe kako brojne žene u Austriji rade samostalno, ali su zbog toga na rubu preživljavanja. Ona podržava ideju da netko radi samostalno, ali bi mnogo više vremena trebao posvetiti networkingu i outsourcingu.
Ono što ju posebno smeta su predrasude u poslovnom svijetu zbog kojih se često prednost daje muškarcima. Upravo zato smatra da bi se trebalo više raditi na ojačavanju poduzetnica i investitorica.