Novih 4.000 radnih mjesta
Kamenica: Procijenjeni potencijal energetske efikasnosti u BiH pet milijardi
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Procijenjeni potencijal energetske efikasnosti u Bosni i Hercegovini je pet milijardi KM'', rekao je novinarima zamjenik direktora USAID-ovog projekta Investiranje u sektor energije – EIA Mak Kamenica, tijekom trećeg energetskog sumita u BiH, koji se od 4. do 6. travnjaodržava u Nemu.
Procijenjeno moguće godišnje ulaganje u mjere energetske efikasnosti je blizu sto milijuna KM, a rezultati bi, po procjenama, generirali rast BDP-a za 370 milijuna KM. To bi, s druge strane, osiguralo 81 milijun dodatnih prihoda od izravnih i neizravnih poreza i 58 milijuna dodatnih prihoda od doprinosa.
''Sve skupa bi moglo rezultirati otvaranjem više od 4.000 radnih mjesta godišnje, jačom energetskom sigurnošću i čistijim zrakom'', naveo je također Kamenica želeći da naglasi koliko bi bilo efikasno godišnje ulaganje od sto milijuna u moguće mjere energetske efikasnosti.
Goran Krstović koji na summitu sudjeluje kao predstavnik Njemačkog društva za međunarodnu suradnju (GIZ), ističe da je izrada akcijskog plana za energetsku efikasnost u BiH u završnoj fazi kao jedna od obaveza u željenom pridruživanju zemlje Europskoj uniji. Plan tretira stambeni, javni, industrijski i sektor prometa.
Treći energetski summit u Bosni i Hercegovini otvoren je popodne u nazočnosti brojnih međunarodnih predstavnika, vlasti svih razina iz Bosne i Hercegovine te svih relevantnih predstavnika energetskog sektora u zemlji - elektroprivrednih poduzeća, gospodarskih komora, malih i srednjih poduzeća.
Summit su zajedno najavili projekt Američke agencije za međunarodni razvoj - Investiranje u sektor energije (USAID EIA) i Njemačko društvo za međunarodnu suradnju (GIZ), u okviru projekata "Poticanje obnovljivih izvora energije u BiH" i "Poticanje energetske efikasnosti u BiH".
Ovaj skup je nastavak dijaloga ključnih aktera u energetskom sektoru u BiH s ciljem unapređenja regulatornog okvira, otklanjanja prepreka za investiranje i stvaranje povojnijeg tržišno orijentiranog ambijenta.
Neke od tema će se odnositi na budućnost tržišta električne energije, tržišno planiranje u sektoru malih hidroelektrana, potencijal tržišta energetske efikasnosti, zajednički program za bioenergiju i reforme šema poticaja za obnovljive izvore energije.