Nacrt zakona

Kazne za poslodavce koji viču, ogovaraju ili vrše pritisak na radnika do 9000 KM

Gospodarstvo / Flash | 07. 11. 2012. u 10:59 S.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Vika, komentiranje izgleda, ogovaranje, uznemiravanje telefonom ili širenje neistine o radniku ubuduće može poslodavce skupo koštati, budući da su ovo samo neke od stavki za koje su predviđene visoke kazne Nacrtom zakona o sprječavanju zlostavljanja na radu.

Velka Odžaković, generalni tajnik Saveza sindikata RS, kazala je za Nezavisne novine da je Sindikat baš na osnovu žalbi radnika i pokrenuo donošenje spomenutog zakona.

"Bilo kakav negativan komentar osobnih karakteristika radnika, galama ili pritisak da neki posao mora završiti u kratkom roku, a to inače nije moguće, vrijeđanje ili izjave tipa 'šta ti znaš', bit će kažnjeni", navela je Odžakovićeva.

Pored toga, kazala je Odžakovićeva, poslodavac ne smije radnika onemogućiti da iznese svoje mišljenje, mora ga pozivati na sastanke na koje se zovu svi ostali radnici, mora mu davati dovoljno informacija koje su mu potrebne za rad i slično.

Ovim nacrtom zakona uređuje se način i postupak sprječavanja zlostavljanja na radu kod svih poslodavaca u Republici Srpskoj, bez obzira na karakter vlasništva i oblik organiziranja, u tijelima republičke uprave i lokalne samouprave i kod poslodavaca kada angažiraju rad osobe izvan radnog odnosa.

"Mi smo prvi poslije Srbije koji smo krenuli sa donošenjem ovog zakona. Ranije je jedan dio mobinga na poslu bio uređen Zakonom o radu, ali mnogo toga bilo je nedorečeno", kazala je Odžakovićeva.

Ona je objasnila da je oko 25 posto radnika koji su sudjelovali u anketi Sindikata izjavilo da svakodnevno trpi neki pritisak na poslu koji vrši šef.

"Mi smo na osnovu tih odgovora radnika uvrstili neke stavke u ovaj zakon", kazala je Odžakovićeva. Poslodavac koji bude prekršio odredbe zakona bit će kažjen novčanom kaznom u iznosu od 3000 do 9000 maraka.

Danko Ružičić, predsjednik Granskog sindikata tekstila, kože i obuće RS, kazao je da su situacije kao što je galama, držanje "predavanja" povišenim tonom radnicima, nazivanje pogrdnim imenima i slično skoro svakodnevica s kojom se radnici u RS susreću.

"Pored toga, najveći problem je prekovremeni rad, jer ako se radnik samo pobuni i kaže da neće raditi prekovremeno, trenutno mu se prijeti otkazom, od najboljeg postaje najlošiji radnik i poslodavci sve rade samo da ga se riješe", kaže Ružičić.

On je naveo da su vrlo česte i situacije da predstavnici Sindikata u nekim tvrtkama ne smiju javno govoriti o mobingu, jer se boje da će ostati bez posla.

Saša Aćić, tajnik Unije udruženja poslodavaca RS, kazao je da su poslodavci bili protiv donošenja ovakvog zakonskog rješenja, ali da je uprkos njihovom protivljenju, Vlada RS Nacrt zakona ipak uputila u skupštinsku proceduru.

"Ukoliko bude usvojen ovaj zakon, smatramo da će on dodatno iskomplicirati radne odnose", kazao je Aćić za banjalučki list.

Kopirati
Drag cursor here to close