Novi Zakon
Kazne za prekršitelje Zakona o okolišu od 300 do 15.000 KM
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nacrt zakona o zaštiti okoliša u Federaciji Bosne i Hercegovine odobren je danas na sjednici Doma naroda Federalnog parlamenta i upućen u tromjesečnu javnu raspravu.
Tekst regulira očuvanje, zaštitu, obnovu i poboljšanje ekološkog kvaliteta i kapaciteta okoliša.
Aktualni zakonski okvir u toj oblasti datira iz 2003. godine, s izmjenama i dopunama donesenim 2009.
Zbog neusklađenosti aktualnog zakona s pravnim propisima Europske unije iz te oblasti, Federalno ministarstvo okoliša i turizma u Vladi FBiH izradilo je novi nacrt.
Njime su najavljene nove odredbe koje bi između ostalog trebalo da olakšaju dobivanje potrebnih dozvola za investitore. Tako tekst predviđa da se zahtjev za okolišnu dozvolu predaje samo kod jednog organa uprave, dok je dosad trebalo podnijeti više zahtjeva. Nacrt najavljuje također bitno skraćenje rokova za izdavanje okolišne dozvole u odnosu na važeću praksu, s tim da se okolišna dozvola ne izdaje za istraživačke aktivnosti ili za testiranje proizvoda i procesa.
Odredbama Nacrta novog zakona regulirano je pitanje obnove okolišne dozvole, što dosad nije bio slučaj.
Visoke kazne
Novina, koja se odnosi na pristup informacijama, nalaže da zahtjev za informacije o okolišu i štetnim emisijama može biti odbijen ako je to utvrđeno posebnim propisom u cilju zaštite ekonomskih interesa.
Sankcije za prekršitelje novopredloženog zakona su novčane - od 3.000 KM do 15.000 KM za pravna lica, a od 300 ?M do 1.500 ?M za fizička. Od 500 ?M do 3.000 ?M su predviđene kazne za odgovornu osobu u pravnom licu.
Federalne agencije za vode, Federalni hidrometeorološki zavod, Zavod za agropedologiju, Zavod za statistiku, Federalni zavod za geologiju, Federalni zavod za zaštitu prirode i druge upravne organizacije dužni su osigurati prikupljanje, obradu i evidentiranje odgovarajućih podataka i informacija, posebno o korištenju i opterećenju okoliša, te ih dostaviti Federalnom ministarstvu okoliša i turizma i Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kao i međunarodnim institucijama. Kantonalno ministarstvo nadležno za okoliš dužno je dostaviti podatke neophodne za rad sustava informiranja o okolišu.
Vlada Federacije će donijeti podzakonski akt kojim će biti regulirana sva pitanja sustava prikupljanja podataka i informiranja o okolišu, navedeno je između ostalog u Nacrtu novog zakona.
Dom naroda suglasan o potrebi izmjena Zakona o reviziji privatizacije
Dom naroda Parlamenta Federacije BiH donio je zaključak kojim se Agencija za reviziju privatizacije FBiH izuzima iz moratorija na zapošljavanje u institucijama FBiH kako bi se omogućilo zapošljavanje šest dodatnih revizora.
Trenutno, u Agenciji radi četiri zaposlenika, odnosno dva revizora za gospodarska društva. Vlada Federacije BiH nije dala suglasnost za zapošljavanje još šest revizora.
Iako je po Zakonu nadležna da vrši reviziju banaka Agencija nema revizore za banke.
To je rekao direktor Agencije Vedad Duraković, koji je izaslanicima prezentirao Informaciju o izvršenim revizijama privatizacije državnog kapitala gospodarskih društava i banaka u Federaciji Bosne i Hercegovine za period ožujak- listopad 2015. godine., koja nije primljena k znanju.
Izaslanici su prihvatili zaključak Kluba bošnjačkog naroda da je neophodno pristupiti izmjenama i dopunama Zakona o reviziji privatizacije.
Revizija je vršena u skladu sa Zakonom o reviziji privatizacije državnog kapitala u gospodarskim društvima i bankama i Zakonom o reviziji institucija u FBiH.
Postupak revizije proveden je u skladu s revizorskim standardima Međunarodne organizacije vrhovnih revizijskih institucija - INTOSAI i Etičkim kodeksom profesionalne etike revizora.
Agencija za privatizaciju u Federaciji Bosne i Hercegovine je specijalizirana organizacija FBiH koja obavlja stručne, savjetodavne, promotivne, edukativne i druge poslove u vezi s privatizacijom.