Pitanje je sad
Koliko se dugo može živjeti od kredita?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Bosni i Hercegovini u trenutku katastrofalne socioekonomske situacije potrebna je stabilna vlast, koja će odmah odriješiti paket reformi'', izjavio je za Dnevni avaz njemački veleposlanik u BiH Christian Hellbach.
To su, zapravo, kako kaže, građani i tražili na izborima u listopadu 2014. Ukazao je na činjenicu da zajednička politička volja postoji i zapečaćena je u usvojenoj Izjavi za EU, ali "svi sada moraju biti svjesni činjenice kakve posljedice prijete državi dodatnim odugovlačenjem s reformama".
''Jednostavno, traži se, u okviru postojećeg ustavnog okvira, promjena ekonomske i socijalne situacije, jačanje pravne države te borba protiv korupcije! Ali, nije toliko ni bitno što ja očekujem, bitno je što građani u BiH od novih vlasti očekuju'', rekao je sarajevskim novinama njemački veleposlanik.
Nabrojao je dosta negativnih pokazatelja, koji vape za hitnim djelovanjem, a među njima su suviše veliki broj nezaposlenih te veliki broj privatnih, ali i državnih poduzeća koja su nesolventna. Brine ga konstantno rastući broj firmi koje bankrotiraju.
''Imate još jedan veliki problem. BiH je već duže ovisna o stranim kreditima kako bi potpomagala svoj državni aparat, namirila mirovine i druga socijalna davanja. Što mislite, koliko dugo može ovo trajati!? Ovo je samo po sebi i odgovor na pitanje koliko su nužne reforme'', rekao je Hellbach.
Zeleno svjetlo za stupanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju na snagu vidi kao istinski veliki korak za BiH, iako se na njega dugo čekalo. No, kaže da je vlast u okviru novog pristupa EU tek na samom početku te da Izjava treba biti pretvorena u konkretne reforme.
''Sada će se isključivo gledati na djela. Izjave, same po sebi, ne doprinose poboljšanju ekonomske situacije. Treba nam realno poboljšanje ekonomskog i socijalnog okvira. Ovaj put bit će dug'', rekao je Hellbach za Avaz.