Priznanje i novac

Kosovo bi rado, ali BiH neće...

Gospodarstvo / Flash | 05. 10. 2015. u 07:04 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Ne smijemo biti taoc nečijih politika'', rekao je dopredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Bruno Bojić za Dnevni avaz istaknuvši kak su politički razlozi doveli do blokade izvoza proizvoda iz BiH za kojima postoji značajan interes na Kosovu.

''Prije nekog vremena razgovarao sam s predsjednikom Vanjskotrgovinske komore Kosova i oni su pokazali spremnost za prihvaćanje svih naših proizvoda. Postoji njihov interes, kao i naših proizvođača, i sve je do naših političara da donesu odluke koje bi to omogućile. Ovako su samo ugroženi interesi obje zemlje. Ne radi se tu o beznačajnom iznosu koji bi mogli uzeti na Kosovu. Nije to samo izvoz, tu su i turizam, putovanja'', rekao je Bojić.

Zlatko Hurtić, ekonomski analitičar, istaknuo je kako BiH gubi vrlo mnogo, dok istovremeno zemlja zbog koje navodno mi nemamo odnose s Kosovom ubire velike novce.

''Recimo, Makedonija, koja nema prijateljske odnose s Kosovom, vrlo mnogo izvozi i ima mnogo koristi. Srbija, također, pravi biznis s njima. To je još nerazvijena zemlja i imaju naglašenu potrebu za uvozom. Također, imaju velike donacije od USAID-a i svoje dijaspore i za nas bi to bila dobra prilika. Moramo naći načina da ne ispaštamo zbog RS. To je sve do nas, jer nemaju politički odnosi nikakve veze s ekonomskim. Mi smo, faktički, taoc politike RS. Ne može nama RS nametati embargo na izvoz'', kaže Hurtić. -

Adnan Huskić, politički analitičar, kaže kako je paradoksalno da građani Kosova bez problema mogu otići do Beograda, ali da ne mogu doći do Sarajeva.

''Mislim da smo mi jedina država koja nikako ne prihvaća kosovske dokumente. Nije nama kriva Srbija, oni grade svoje odnose, krivi su političari iz RS koji tako žele štititi interese druge države, to jest Srbije. Nečuveno je što ne shvaćaju da je ekonomija najvažnija'', kaže Huskić.

Avaz podsjeća kako je bnaša država, uz Srbiju, jedina zemlja regije koja još nije priznala neovisnost Kosova, a ''sve zbog navodnog solidariziranja s našim istočnim susjedima, na čemu insistiraju političari iz manjeg bh. entiteta''.

''No, za razliku od Srbije, koja, iako sporo, ipak normalizira odnos s Kosovom i razvija ekonomsku saradnju, BiH skoro da nema nikakve odnose s ovom državom. Građani Srbije bez problema mogu ići na Kosovo i obrnuto, dok naši građani vizu za Kosovo moraju tražiti u makedonskim ili albanskim veleposlanstvima u BiH, jer naša država i Kosovo nemaju svoja konzularna predstavništva'', piše Avaz.

Kopirati
Drag cursor here to close