Loš plan
Loš trenutak za privatizaciju: Firme 'lete' u pola cijene
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prema usvojenom Akcijskom planu za provođenje Reformske agende, Federalna vlada namjerava od listopada do prosinca, privatizirati minimalno pet poduzeća s manjinskim državnim kapitalom.
Kako je objavio Dnevni avaz, na popisz za privatizaciju Bosnalijek, Energopetrol, Aluminij, Fabrika duhana Sarajevo i Sarajevo-osiguranje. Ukupan državni kapital u ovih pet poduzeća procjenjuje se na 190 milijuna KM.
No, prema izjavama sugovornika Avaza, uključenih u ove procese, malo je vjerojatno da Vlada može u ovako kratkom roku prodati državni kapital u tim poduzećima za optimalnu cijenu. Štoviše, tvrde Avazovi izvori, ako se vlast upusti u ovaj posao bez temeljite pripreme, država će biti višestruko oštećena.
''Prvo treba napraviti sastanke u upravama, sindikatima, nadzornim odborima, a da se onda nakon toga uradi procjena tržišne vrijednosti državnog udjela. Ako bi se išlo na berzu, to bi značilo da bi državni dio, naprimjer u FDS-u, mogao biti teorijski prodan za 20 milijuna KM. To je, prema burzovnim pravilima, po vrlo niskoj cijeni'', tvrdi neimenovani sugovornik Dnevnog avaza.
Kapital Fabruke duhana Sarajevo, prema knjigovodstvenoj vrijednosti, iznosi 51,3 milijuna KM, što znači da on trenutno može biti prodan za, praktično, pola cijene.
''U ovaj posao ne bi se trebalo ulaziti bez angažiranja ugledne revizorske kuće koja će prvo procijeniti tržišnu vrijednost kompanija, kazati da je to toliko novca i da ispod toga ne može ići'', rekao je Avazov izvor te istaknuo kako od navedenih pet, praktično, samo tri poduzeća mogu biti prodana, i to putem burze, a to su FDS, Sarajevo-osiguranje i Bosnalijek.
Kada je riječ o Aluminiju, zbog kompliciranih odnosa unutar poduzeća, te Energopetrolu, gdje je gubitak iznad cijene kapitala, to, kako navodi, neće ići.
Vlada FBiH, kako je navela u Akcijskom planu, od prodaje državnog kapitala u javnim poduzećima planira sanirati Zavod MIO te tako kupiti socijalni mir i spriječiti eventualne prosvjede umirvolenika, objavio je Avaz.
Inače, na popisu za privatizaciju našlo se 14 poduzeća za koja su, kako je navela Vlada u odluci, više puta objavljivani javni pozivi za prodaju, u kojima je državni kapital manjinski, kao i ona koja su u proteklom periodu negativno poslovala i zabilježila evidentan pad kapitala