'povlastica'
Majčinstvo - karta za raniju mirovinu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Više od stotinu majki iz RS iskoristilo je u proteklih mjesec i desetak dana mogućnost da u mirovinu odu za godinu ranije po svakom rođenom djetetu. Očekuje se da će se povećavati broj žena koje koriste ovo pravo, a procedura je jednostavna jer, uz standardnu dokumentaciju za sebe, majke trebaju priložiti i izvod iz matične knjige rođenih za svako dijete.
Bitno je napomenuti da se to odnosi na sve majke, a ne samo na one koje su se porodile nakon 20. siječnja, kada je propis stupio na snagu. Tu povlasticu ženama je donio je novi Zakon o radu (ZOR), kojim je propisano da žena stiče pravo na mirovinu za jednu godinu manje staža za svako rođeno dijete u odnosu na uvjete za sticanje mirovine propisane Zakonom o mirovinskom i invalidskom osiguranju.
Da se amandman koji to propisuje uvrsti u novi ZOR, predložio je Slobodni demokratski srpski klub, a član tog kluba Nenad Stevandić, koji je i potpredsjednik Narodne skupštine RS, ističe da je motiva više, poput zdravstvenih i populacionih.
"Majka koja je rodila dvoje, troje ili više djece nije u fizičkoj kondiciji kao one koje su rodile jedno ili nijedno, čime je ona i manje sposobna da duže radi. Takođe, imamo situaciju da je 4.000 više umrlih nego rođenih. Imamo i katastrofalne mjere za stimulaciju, odnosno nemamo nikakvu podršku za rađanje i za majke", kaže Stevandić za "Nezavisne".
Da je riječ o koraku koji će donijeti značajne rezultate, smatra Zorana Ćulum iz mjesta Čađavica, kod Mrkonjić Grada, koja ima sinčića i drugu bebu na putu.
"Imam tek nekoliko godina radnog staža i do mirovine me dijele desetljeća, ali svakako treba dugoročno razmišljati. Mislim da je ovo jedna od mjera koje će pozitivno utjecati na natalitet, što u svakom slučaju zaslužuje pohvalu, s obzirom na činjenicu da već godinama imamo negativan prirodni priraštaj", ističe Ćulumov.
Tihomir Joksimović, glasnogovornik Fonda za mirovinsko i invalidsko osiguranje RS, naglašava da je valoriziranje rođenja djece za majku novina u mirovinskom sustavu u RS i predstavlja, zapravo, olakšicu. "Ova praksa treba doprinjeti boljem vrednovanju rođenja djece i uopće poboljšanju nataliteta", kaže Joksimović.
Ova novina imat će i utjecaj na financiranje mirovinskih prava, u pogledu da će u manjem obimu povećati izdatke jer će pružati mogućnost da majka ostvari ranije pravo na mirovinu nego što je to dosada bilo, te se, stoga, procjenjuje da će na godišnjem nivou doći do manjeg i blagog povećanja broja ostvarenih mirovina.
Granica mirovinskog staža se snižava za onoliko godina koliko žena ima djece.
• Ako je uvjet za ostvarivanje prava za ženu navršenih 65 godina života, ili u 2016. navršene 63 godine života, i najmanje 15 godina staža, majka sa dvoje djece može ostvariti pravo i sa 13 godina staža.
• Ako je drugi uvjet za ostvarivanje prava na mirovinu za ženu navršenih 58 godina života i 35 godina staža, onda žena ako ima troje djece može u mirovinu sa 32 godine staža.
• Prema trećem uvjetu, za ostvarivanje prava je navršenih 60 godina života i 40 godina mirovinskog staža, a u tom slučaju za majku sa troje djece potrebno je 37 godina mirovinskog staža
.