Problemi

Miami Beach nestaje do kraja stoljeća?

Gospodarstvo / Flash | 11. 05. 2015. u 07:14 M.A.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Luksuzno turističko odredište na jugu Floride suočava se s posljedicama ubrzanja klimatskih promjena i jedan je od najugroženijih američkih gradova kada se radi o rastućem nivou oceana.

Glamurozno ljetovalište Miami Beach na Floridi pokušava se izvući iz problema pojačanom gradnjom, dok nivo mora istovremeno raste.

Međutim, neki znanstvenici upozoravaju da bi takav pristup i financiranje od poreza prikupljenog zahvaljujući bumu na tržištu nekretnina dugoročno mogli da predstavljaju veliki problem, javlja Voice of America.

Posljednjih godina sve je veći interes stranih ulagača za Miami Beach, koji je oduvijek bio poznat kao stjecište turista na jugu Floride. Upravo zato, ovaj dio Floride doživljava bum luksuznih nekretnina.

"Ljudi dolaze i plaćaju rekordne cijene za stanove, više nego ikada ranije. Imamo stanove na cijelom katu zgrade, koji se prodaju za 10, 15, 20, 30 milijuna dolara u Miami Beachu. Toliki novac za stan ne možete dobiti nigdje osim u Miami Beachu", kaže Harvey Daniels, potpredsjednik firme "One Sotheby's", koja se bavi prodajom stanova u izgradnji.

Međutim, cijene nisu jedina stvar koja raste: prema federalnom izvještaju objavljenom prošle godine, Miami je jedan od američkih gradova koji su najviše ugroženi zbog rastućeg nivoa oceana.

Kako se globalno zagrijavanje ubrzava, oblasti s niskom nadmorskom visinom, kao što je Miami Beach, mogu iskusiti što ih čeka u budućnosti, s obzirom na to da slana voda dospijeva na ulice kada je plima, što je ranije bilo skoro nezamislivo.
"Voda nadolazi i događalo se da uđe u radnju. Praktično smo morali baciti neke ormariće, jer su bili natopljeni vodom, a uništena je i neka odjeća", kaže Maribel Urea, zaposlena u jednoj radnji za kemijsko čišćenje.

Miami Beach je uglavnom ostao suh kada je prošli put naišla visoka plima, a sve zahvaljući olujnim pumpama, koje se razmještaju po cijelom gradu.

Dužnosnici navode da se taj projekt vrijedan blizu 500 milijuna dolara donekle financira porezom dobijenim od novoizgrađenih nekretnina.

Oni takođe razmatraju dugoročne planove podizanja gradske infrastrukture iznad nivoa najviše plime.

"Morate se pripremiti za kišne dane dok je napolju još sunčano. Sada je trenutak da investiramo novac u poboljšanje naše infrastrukture u gradu, jer imamo mogućnosti da povećamo poreznu bazu zahvaljujući ovim novim nekretninama", kaže direktor za javne radove u Miami Beachu Eric Carpenter.

Međutim, Miami Beach možda neće moći ciljati tako visoko.

Naime, neki znanstvenici tvrde da bi - u najgorem slučaju - nivo mora na jugu Floride mogao podići skoro dva metra do kraja ovog stoljeća.

Geolog Pieter Harlem kaže da bi se u tom slučaju dvije trećine Miami Beacha našlo ispod vode.

"Ukoliko novac potrošite na male stvari, nećete ga imati za one koje su pravi izazov. Ja sam zabrinut zbog dugoročnog podizanja nivoa oceana, što će nas skupo koštati i ne bi trebali sav novac potrošiti na spašavanje nekoliko zgrada, koje je trebalo pomjeriti", istaknuo je on.

Međutim, sa svojim glamuroznim plažama i tržištem nekretnina vrijednim 27 milijardi dolara, Miami Beach se i dalje nada da može da pobijedi rast nivoa oceana.

Kopirati
Drag cursor here to close