Slovenci nezadovoljni
Mjere štednje neuspješne, Cerarova vlada gubi popularnost
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Dosadašnje mjere štednje koje je Slovenija poduzimala radi fiskalne stabilizacije velika većina Slovenaca smatra neuspješnima, pokazala je telefonska anketa ljubljanskog "Dela" objavljena u ponedjeljak.
Istodobno, ljubljanski "Dnevnik" upozorava na pad popularnosti Cerarove vlade, što pripisuje najavljenim mjerama štednje.
Mjere štednje koje se u Sloveniji poduzimaju u zadnje dvije godine, a temelje se na restrikciji plaća, mirovina i javne potrošnje, neuspješnima je u najnovijoj anketi "Dela" ocijenilo 88 posto ispitanika, dok ih 4 posto smatra da su one dale rezultat.
Telefonska anketa provedena je prošlog tjedna na reprezentativnom uzorku od 500 ispitanika.
Prijedlog Cerarove vlade sindikatima da se zaposlenima u javnom sektoru u svrhu smanjenja proračunskog deficita masa plaća smanji za tri posto poduprlo je 48 posto sudionika ispitivanja, dok se 42 posto izjasnilo protiv.
U anketa vodećeg slovenskog lista većina se izjasnila protiv smanjivanja prava umirovljenika.
Da bi u koalicijskoj vladi premijera Mire Cerara, u kojoj je jedna od partnerica stranka umirovljenika (DESUS), moglo doći do krize zbog problema oko isplate regresa za umirovljenike smatra 48 posto ispitanih, dok ih je 82 posto u načelu protiv ukidanja tog prava umirovljeničkoj populaciji.
Kako bi iduće godine smanjila proračunski deficit na proklamiranih 2,8 posto BDP-a, slovenska vlada namjerava nastaviti s politikom restrikcija u javnoj potrošnji koju je uvela vlada desnog centra 2012. godine.
Rebalansom proračuna za iduću godinu namjeravaju se postići proračunske uštede od 800 milijuna eura, među ostalim restrikcijama u javnom sektoru i socijalnoj politici.
Prema redovnoj mjesečnoj anketi koju je u ponedjeljak objavio ljubljanski "Dnevnik", potpora vladi premijera Cerara u zadnjih je mjesec dana znatno pala i sada je uspješnom ocjenjuje 27,4 posto ispitanih, što je znatno manje od potpore koju su nakon prvih mjesec dana imale dvije prethodne vlade koje su vodili Janez Janša i Alenka Bratušek.
List navodi da se pad potpore Cerarovoj vladi, ali i njegovoj stranci, može pripisati u prvom redu najavama oštrih mjera štednje, što nailazi na jake otpore.