Loše se piše
MMF predviđa pad globalnog gospodarstva u 2020. godini
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Pandemija koronavirusa izazvat će pad globalnog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u ovoj godini, izjavili su u petak čelnici Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), najavljujući dodatnu pomoć za zemlje-članice.
"Nalazimo se u situaciji bez presedana u kojoj globalna pandemija prerasta u gospodarsku i financijsku krizu", ističu u priopćenju izvršna direktorica MMF-a Kristalina Georgijeva i predsjedatelj Međunarodnog monetarnog i financijskog odbora Lesetja Kganyago.
"Gospodarska aktivnost naprasno je zamrla i globalni bruto domaći proizvod (BDP) ove će se godine smanjiti", dodaju, prenosi Hina.
"Zemlje-članice već su poduzele izvanredne mjere kako bi spasile živote i sačuvale gospodarske aktivnosti. No, potrebni su i dodatni potezi", naglašava dvoje čelnika MMF-a.
"Prioritet mora biti ciljana fiskalna podrška ranjivim kućanstvima i poduzećima kako bi se ubrzao i ojačao oporavak u 2021. godini", tumače Georgijeva i Kganyago.
Podsjećaju da je MMF već najavio da je spreman iskoristiti svoje financijske kapacitete od ukupno 1.000 milijardi dolara kako bi podupro zemlje-članice.
Međunarodni je zajmodavac najavio i da je spreman otpisati dio duga najsiromašnijim zemljama a danas su poručili i da će razmotriti dodatne opcije kako bi ublažili nestašicu stranih valuta u pojedinim zemljama.
Svaki mjesec karantene srezat će za dva postotna boda godišnju stopu rasta najvećih gospodarstava svijeta, objavila je danas odvojeno Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj.
"Naše najnovije projekcije pokazuju da će karantena izravno pogoditi sektore koji čine i do trećine bruto domaćeg proizvoda najvećih gospodarstava", upozorio je čelnik OECD-a Angel Gurria u četvrtak čelnike 20 najvećih razvijenih i gospodarstava u razvoju.
"Prema našim će izračunima svaki mjesec karantene značiti smanjenje godišnje stope BDP-a za dva postotna boda", naveo je Gurria.
Napomenuo je i da u tom razdoblju samo sektoru turizma prijeti pad aktivnosti u rasponu od 50 do 70 posto.
"Mnoga će gospodarstva zapasti u recesiju", zaključio je čelnik OECD-a.