digitalni signal
Moguće gašenje oko 50 TV i radio postaja u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Oko 50 privatnih TV i radio postaja, zbog neispunjavanja obaveze prelaska na digitalni signal do 17. lipnja, koju je BiH preuzela na osnovu međunarodnog ugovora, moglo bi biti ugašeno. Ovo je potvrdio Plamenko Čustović, predsjedavajući Vijeća Regulatorne agencije za komunikacije (RAK), na sjednici Komisije za promet i komunikacije Parlamentarne skupštine BiH. Članove ove komisije podsjetio je da BiH neće do 17. lipnja, kada ističe rok, preći na digitalno emitiranje RTV programa i da će biti jedina zemlja u Europi bez digitalnog signala.
Reuf Herić, predsjednik Udruženja privatnih elektronskih medija u BiH, kaže da niko nije vodio računa o velikom problemu u kojem će se naći privatni elektronski mediji, jer je u fokusu samo Javni radio-televizijski servis. "Onog trenutka kad analogni signal bude smetnja digitalnom, a to će se dogoditi 17. lipnja, bit će uklonjena većina prijemnih antena zbog ometanja, a onda će doći i do gašenja jednog broja TV i radio postaja", kaže Herić, te navodi da je veliki problem i to što veliki broj privatnih TV i radio postaja, kao i općinskih nema sredstava da pređe na digitalizaciju.
Slavko Matanović, ministar komunikacija i transporta BiH, rekao je da ovo ministarstvo intenzivno radi na prevazilaženju problema koji su doveli do zastoja u procesu digitalizacije i smanjenju štete zbog kašnjenja u ovom procesu. Kao osnovni problem zbog kojeg je došlo do zastoja u procesu digitalizacije Matanović je na sjednici Komisije za promet i komunikacije Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH naveo da oprema koja je predviđena za tehnički dio projekta digitalizacije nije u cijelosti montirana.
"Oprema je instalirana na području Federacije BiH, dok RTRS nije preuzeo svoj dio opreme", rekao je Matanović. Prema njegovim riječima, radi se na iznalaženju mogućnosti kako da se ta oprema na zakonit način preda RTRS-u, da bi se pristupilo njenom montiranju i da bi se što prije otkočio proces digitalizacije.
"Mislim da postoje izgledi da se to uradi", rekao je Matanović i kao rješenje naveo izmjenu pristupa prilikom ugovaranja predaje opreme javnim servisima, odnosno njenu predaju javnim RTV servisima u trajno vlasništvo. I Matanović je upozorio na problem privatnih TV kuća, koje će se suočiti sa velikim problemom kad neki od repetitora budu uklonjeni. Esad Gotovuša, predsjedavajući Upravnog odbora Javnih RTV sustava, upozorio je na veliki problem s kojim se suočava ovaj sustav zbog toga što šalju analogni signal umjesto digitalnog, prenose Nezavisne.
"Sad imamo zadatak prijenosa dolaska svetog oca u BiH. Niko ne želi prenositi naš analogni signal. To su veliki problemi za nas", upozorio je on. Komisija za promet i komunikacije usvojila je zaključak kojim se predlaže da Vijeće ministara, Ministarstvo komunikacija i transporta BiH i RAK u međusobnim kontaktima dođu do rješenja koja će učiniti što manjom štetu zbog toga što BiH nije na vrijeme završila postupak digitalizacije.
Na zasjedanju Komisije vođena je višesatna polemika o naplati RTV pristojbe, te o višemilijunskim gubicima Javnog servisa BiH zbog nemogućnosti da ostvari naplatu. Komisija za promet i komunikacije usvojila je zaključak kojim se od Vijeća ministara traži da što prije obavi sveobuhvatnu analizu kada je riječ o naplati RTV pristojbe i da predloži mjere za prevazilaženje evidentnih problema.
Esad Gotovuša upoznao je članove Komisije da je Odbor sustava javnih RTV servisa BiH donio odluku da se RTV pristojba do kraja ove godine nastavi naplaćivati putem računa za fiksni telefon, a da se potom pređe na naplatu putem računa za električnu energiju. On je istaknuo da je samo u prva četiri mjeseca ove godine gubitak po osnovu nenaplaćene RTV pristojba iznosio 1,2 milijuna KM, a da u prethodnim godinama on iznosi desetine milijuna KM. Staša Košarac, zastupnik SNSD-a, konstatirao je da BiH ima Zakon o javnom RTV sustavu, ali da se on ne primjenjuje, te zatražio da se, tragom rasprava koje se s tim u vezi vode, do Nove godine pokuša pronaći rješenje za prevazilaženje postojeće teške situacije.