Ekonomski razvoj
Mostar: Preko 200 sudionika na konferenciji o 'Inicijativi 20+5+6'
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Konferencija "Inicijativa 20+5+6 - Stanje i perspektive ekonomskog razvoja" počela je u srijedu u Mostaru u organizaciji Udruženja poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine i Večernjeg lista, a pod pokroviteljstvom Izaslanstva Europske komisije u BiH.
U fokusu konferencije, koja je okupila više od 200 biznismena, predstavnika izvršne i zakonodavne vlasti te međunarodnih organizacija, je "Inicijativa 20+5+6" koja predstavlja set prijedloga novih zakona, izmjena i dopuna postojećih zakona te izmjena i dopuna podzakonskih akata, s ciljem rasterećenja privrede i poboljšanja poslovnog ambijenta.
U uvodnom obraćanju, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović istaknuo je kako je ova konferencija zapravo okupljanje oko jedne dobre ideje, ideje ekonomskog rasta i razvoja FBiH i BiH te povećanja životnog standarda građana i radnika, kazavši kako bh. društvo zaslužuje jedan bolji ambijent i jedan veći standard koji se zaista može napraviti.
Uloga poslodavaca je, kako je dodao, da zauzme jedan partnerski odnos.
''Mi želimo preuzeti svoj dio tereta u ovom društvu, jedan partnerski odnos s Vladom, sa sindikatima i sa svim ostalim sudionicima procesa i naravno povećanje ekonomskog rasta i poboljšanje kompletnog ambijenta'', ocijenio je Smailbegović.
Ciljevi ove čitave priče su, kako je kazao, rasterećenje gospodarstva, što će značiti veće naplate javnih prihoda, smanjenje sive ekonomije u značajnoj mjeri povećanje investicija i podizanje konkurentne sposobnosti domaće privrede.
''Sigurni smo i da će svako ovo rasterećenje ili smanjenje ići u korist radnika'', podcrtao je.
U okviru konferencije "Inicijativa 20+5+6 - Stanje i perspektive ekonomskog razvoja" bit će održana dva panela.
Prvi panel nosi naziv "Zašto je rasterećenje gospodarstva prioritet za rast i razvoj bh. društva?", a o toj temi govorit će panelisti Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH, Miljenko Crnjac, direktor i vlasnik kompanije M.C.I. iz Širokog Brijega, Petar Ćorluka direktor i vlasnik kompanije Violeta Grude, Branimr Muidža, direktor Tvornice cementa Kakanj, Snježana Koepruner, direktorica kompanije GS-TMT Travnik i Adem Hanić, direktor TMD Group Gradačac. Moderator ovog panela je Marin Ivanišević, vlasnik i direktor računovodstvene kuće Revicon.
"Sinergija kreatora ekonomskih politika – predstavnika vlasti i poslovne i međunarodne zajednice – u kreiranju povoljnijeg poslovnog ambijenta" naziv je drugog panela. O toj temi govorit će panelisti Fadil Novalić, premijer Federacije Bosne i Hercegovine, Jelka Milićević, ministrica financija Federacije BiH, Nevenko Herceg, predsjednik Vlade HNŽ-a i Khaldoun Sinno, otpravnik poslova Izaslanstva Europske unije u BiH. Moderator drugog panela je Mladen Pandurević, direktor Udruženja poslodavaca FBiH.
Organizatori očekuju kako će konferencija u Mostaru omogućiti da se u direktnom razgovoru dobiju stavovi predstavnika izvršne i zakonodavne vlasti o zakonskim rješenjima koja je predložilo Udruženje poslodavaca FBiH kroz "Inicijativu 20+5+6".