Prezentacija
Mostar: Umjesto da izvozimo finalni proizvod, najviše izvozimo sirovinu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Centar za specijalističke edukacije 'Format' predstavio je u petak u Mostaru projekt 'Razvoj liderstva i stručnih vještina u industriji namještaja i prerade drveta', kojeg financira Vlada Švicarske u iznosu od 930 000 švicarskih franaka, a implementira Sveučilište primijenjenih znanosti iz Berna, u suradnji s Trening centrom 'Format' iz Sarajeva.
Po riječima projekt koordinatorice Centra Format Narcise Bašić-Gaković, program je namijenjen srednjoj i višoj razini menadžmenta u poduzećima iz sektora proizvodnje namještaja i prerade drveta.
Naglasila je kako nastavu izvode eksperti sa sveučilišta u Bernu koji mnogo pozornosti posvećuju praksi, što nama jako nedostaje.
Ocijenila je i kako su osnovni izazovi s kojima se BiH susreće u drvnoj industriji - sirovina, zastarjeli strojevi i ljudski potencijali. Ipak, smatra Bašić-Gaković, najveći problem u poslovanju drvne industrije u našoj zemlji predstavljaju neadekvatna zakonska rješenja, odnosno nepostojanje zakona o šumama.
"Umjesto da izvozimo finalni proizvod kao što to rade zemlje u EU, mi trenutno najviše izvozimo sirovinu", zaključila je projekt koordinatorica Centra 'Format'.
Na današnjoj prezentaciji, koju je organizirao Centar za specijalističke edukacije 'Format', u suradnji s Republičkom agencijom za razvoj malih i srednjih poduzeća – RARS, prezentirana su i stečena iskustva na osnovnu provedene obuke prve grupe polaznika programa koja je trajala od rujna 2015. do lipnja 2016.
Program obuhvaća stjecanje praktičnih znanja i vještina za unapređivanje poslovanja u oblastima upravljanja ljudskim resursima, financija, proizvodnje, marketinga, logistike i sl.
Obuka će se većim dijelom provoditi u BiH, dok će se njen završni dio implementirati na Sveučilištu primijenjenih znanosti u Bernu.