Na koji način?
Može li se stati "u kraj" sivoj ekonomiji?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Javna je tajna da u Bosni i Hercegovini radnici u određenim oblastima dobivaju dio plaće "na ruke" ili da rade "na crno".
Iako inspektori Federalne uprave za inspekcijske poslove često organiziraju akcije pojačanih inspekcijskih nadzora na području Federacije BiH s ciljem suzbijanja nezakonitih djelatnosti u oblasti "sive ekonomije", pomaka u rješavanju ovog problema za sada nema.
Pročitajte još
Pojačane inspekcijske kontrole svakako mogu proizvesti pozitivne efekte koje mogu trenutno da unaprijede određene oblasti, kazali su za BHRT iz Transparency International-a u BiH. Pojašnjavaju da postoje opasnosti koje se kriju iza ovoga, između ostalog, da se nakon isteka perioda za koji su predviđene pojačane inspekcijske kontrole, stanje vrati u uobičajeno.
Ekonomski stručnjaci ističu da se osim stalnih i čestih inspekcijskih nadzora, mora raditi i na legislativi, koju isto tako moramo neprestano usvajati. Bosna i Hercegovina ima jako dobru urađenu regulativu i točno definiran zakon u kojem točno stoji šta se smije odnosno ne smije raditi, sugovornici BHRT-a, ali, dodaju, problem je što se taj zakon u našoj zemlji ne primjenjuje. Navode, kako je većina navikla da traži sivu zonu koju koriste za svoje potrebe.
Siva ekonomija je prisutna svuda i nikad je nitko nije iskorijenio do kraja. Postavlja se pitanje je li je moguće smanjiti.
Službena statistika ne prikazuje pravu sliku ove problematike, a situaciju dodatno pogoršava korupcija, koja ovaj vid neformalne ekonomije hrani, što na kraju koči razvoj gospodarstva.