začarani krug
Nefunkcioniranje pravnog sustava jedan od uzroka zaduženosti
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ukupan unutarnji dug koji bh. firme potražuju od kupaca dostigao je iznos od skoro 11,5 milijardi KM u prošloj godini, i veći je za čak 94 milijuna maraka u odnosu na godinu ranije, pokazuju podaci službenih institucija u BiH. Upravo ovi podaci, prema mišljenju ekonomista, pokazuju da je začarani krug dužničko-povjereničkih odnosa i dalje rak-rana bh. gospodarstva. Naime, i pored pozitivnih pomaka koji su zabilježeni u financijskim pokazateljima bh. gospodarstva, milijarde KM "zarobljenog" kapitala i dalje lebde u "nedokučivoj zoni" i predstavljaju konstantno breme za efikasnije poslovanje.
Poražavajući podaci
Službeni podaci su poražavajući i pokazuju da ukupan iznos potraživanja bh. firmi od kupaca u protekle tri godine bilježi konstantan rast, a samo u 2015. godini imao je skok od 94 milijuna KM i dostigao iznos od 11,416 milijardi KM. Promatrano po entitetima, na potraživanja firmi u FBiH otpada 7,473 milijarde KM, dok kompanije u RS potražuju od kupaca 3,943 milijarde KM. Zbog problema s naplatom vlastitih potraživanja, bh. gospodarstvenici su suočeni i s otežanim plaćanjem svojih obaveza, pa su "obaveze prema dobavljačima" u 2015. godini porasle čak za 63 milijuna KM u odnosu na 2014. godinu. Tako je ukupan iznos neizmirenih obveza prema dobavljačima dostigao cifru od 11,9 milijardi KM.
"Uzimajući u obzir vrijednost ubrzanog pokazatelja likvidnosti, koji podrazumijeva odnos sredstava spremnih za plaćanje u odnosu na tekuće obaveze, ne čudi činjenica da je kompletno bh. gospodarstvo, po ukupnoj prosječnoj ocjeni, na granici solventnosti i nemogućnosti servisiranja svojih tekućih obaveza. Prosječan broj dana naplate potraživanja za bh. firme je 71, dok je ovaj period za plaćanje vlastitih obaveza prema dobavljačima veći za čak 100 dana - 171 dan", rekli su iz kompanije LRC Sarajevo, koja na tržištu BiH pruža visokokvalitetna rješenja u cilju pronalaska novih kupaca, smanjenja rizika u poslovanju i boljeg upravljanja potraživanjima.
Besplatni servis
Iz svega gore navedenog, kompanija LRC je pokrenula besplatni servis "Bonitetna ocjena potraživanja", kao svojevrsni vid podrške bh. gospodarstvenicima, koji žele povećati efikasnost u naplati vlastitih potraživanja. Kako je pojašnjeno, analiza mogućnosti naplate i formiranje "Bonitetne ocjene potraživanja" su dostupni kao besplatan servis u sklopu LRC agencije za upravljanje potraživanjima.
Ova usluga je svojevrstan vid podrške gospodarstvenicima u BiH koji žele povećati efikasnost u naplati vlastitih potraživanja, a samim tim omogućiti urednije izmirivanje svojih obveza. Prema njihovim riječima, bonitetna ocjena potraživanja predstavlja jedinstvenu procjenu mogućnosti naplate, a formira se na osnovu financijskih pokazatelja kao što su tekući i ubrzani pokazatelj likvidnosti koji su adekvatan pokazatelj koliko je kompanija u stanju svojim poslovanjem pokrivati svoje tekuće obaveze te prosječan broj dana plaćanja dobavljača i naplate potraživanja.
Komentirajući ove podatke, ekonomista Vjekoslav Domljan, rekao je da takvo stanje uzrokuje mnogo faktora, a da je jedan od njih pravni sustav koji u BiH ne funkcionira kako treba. Pored toga, Domljan je rekao da bi razlog za to mogao biti i u provođenju stečaja i likvidacije.
"Ti procesi stečaja i likvidacije su kod nas veoma dugi. Kod nas su velike kompanije u javnom vlasništvu, a one slabo izmiruju svoje obaveze i prema njima se ne pokreću postupci stečaja ili likvidacije. A tu su u problemu male firme koje, ako im se ne plate jedna ili dvije narudžbe, zapadaju u velike probleme", rekao je Domljan.