Izvoz

Ništa od protumjera: Mlijeko staviti na stol

Gospodarstvo / Flash | 31. 08. 2015. u 10:42 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''BiH ne razmišlja o protumjerama na odgodu izvoza mlijeka iz te zemlje u Europsku uniju, koja je uslijedila na zahtjev Hrvatske, i koncentrirana je na to da u sljedeća dva do tri tjedna poduzmu sve što je potrebno kao bi se ta zabrana ukinula'', izjavio je ministar za Dnevni avaz vanjskih poslova BiH Igor Crnadak.

Dodao je kako će se u ovih 15 do 20 dana koncentrirati na to da se odluka izmijeni.

''Mislim da nije vrijeme za neke protumjere i za reakcije prema Hrvatskoj", kazao je Crnadak te da je na domaćim vlastima poduzeti sve što je nužno kako bi se tržište EU napokon otvorilo za izvoz mlijeka iz BiH.

Uložen prigovor

Ravnatelj Ureda za veterinarstvo BiH Ljubomir Kalaba najavio je pak kako će u utorak u Bruxellesu o ovom problemu razgovarati s pročelnikom odjela za veterinarstvo pri Ravnateljstvu za zdravlje i sigurnost hrane (DG SANTE) Bernardom van Goethemom.

"Uložili smo prigovor da je komentar Hrvatske na popis dat 20 dana nakon roka za to. Smatramo da su zakasnili sa žalbom i da nije valjana", kazao je Kalaba.

U Uredu za veterinarstvo BiH smatraju kako je Hrvatska naprosto zakasnila s prigovorom na odluku kojom su od 26. kolovoza četiri mljekare iz BiH stavljene na popis onih kojima je dopušten izvoz termički prerađenog mlijeka u EU.

Predsjedatelj Povjerenstva za vanjsku trgovinu i carine Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, Šemsudin Mehmedović, rekao je kako je očigledno da Republika Hrvatska zloupotrebljava svoj europski status.

Ucjena Hrvatske

''Hrvatska pokušava ovom ucjenom, odnosno zabranom uvoza mlijeka iz BiH dobiti trgovinske ustupke koje BiH nije željela da dati ranije, a to je da tradicionalne kvote koje je Hrvatska uživala prije nego što je postala članica EU zadrži, što je svakako pitanje reguliranja odnosa dviju zemalja'', rekao je Mehmedović za Fenu.

Međutim, navodi Mehmedović, ono što je vrlo važno, to je da je Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH odmah pristupilo rješavanju ovog problema.

''Očekujemo da se to riješi na toj razini, to je čisto operativna stvar, da se razjasne te eventualne nedoumice i da li je došlo do zloupotrebe od  Republike Hrvatske ili ne. Mi, kao Komisija već imamo najavljenu vanjskotrgovinsku analizu. Vidjet ćemo kao što možemo još dodatno učiniti u pogledu reguliranja trgovinskog statusa s Hrvatskom'', kazao je Mehmedović.

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović ranije je kazao kako je jasno da su mljekare koje je certificirao Ured za hranu i veterinarstvo EU (FVO) nedvojbeno ispunile sve potrebne uvjete i jamče ispravnost i kvalitetu mlijeka kojega proizvedu pa s te strane ne može biti nikakvog opravdanja za suspenziju ranije odobrenog izvoza.

Blokada granica

Hina pak podsjeća kako, bosanskohercegovački dužnosnici gotovo da uopće nisu komentirali izjavu predsjednika hrvatske vlade Zorana Milanovića kako je prigovor na odluku kojom je dopušten izvoz mlijeka iz BiH u EU zapravo neka vrsta odgovora Hrvatske na "zavlačenje" BiH u pregovorima o tzv. tradicionalnoj trgovini, kojima je trebalo osigurati da i Hrvatska nastavi nesmetano koristiti kvote za izvoz iz EU u BiH.

O tome se pregovora na relaciji između Sarajeva i Bruxellesa još od ulaska Hrvatske u EU 2013. godine, no bez uspjeha, jer u BiH inzistiraju na tvrdnji da bi pojačani uvoz prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda iz Hrvatske, na temelju kvota koje bi dobila kao članica EU, uništio domaću proizvodnju.

Na protumjerama prema Hrvatskoj zbog problema oko izvoza mlijeka za sada inzistiraju samo udruge poljoprivrednika iz BiH.

Udruga poljoprivrednika i mljekara iz Republike Srpske koju vodi Vladimir Usorac najavila je kao će, ne uspiju li pregovori u utorak u Bruxellesu, organizirati blokadu graničnih prijelaza s Hrvatskom i tako spriječiti uvoz konkurentskih proizvoda.

"Ako ovaj problem ne bude riješen i ako izađemo na granicu tražit ćemo od vlasti BiH povlačenje veleposlanika iz Hrvatske na konzultacije", kazao je Usorac.

Kopirati
Drag cursor here to close