auf Wiedersehen
Njemačka za četiri tjedna izbacuje azilante
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Njemačka pokrajina Bavarska želi deportirati odbijene tražitelje azila sa Balkana u zemlje porijekla u roku od četiri do šest tjedana kazao je pokrajinski ministar unutarnjih poslova Joahim Herman.
Tanjug prenosi, pozivajući se na njemačke medije, da je planom predviđeno otvaranje dva centra za prijem i povratak u kojima bi se podnositelji zahtjeva za azil iz Jugoistočne Europe prihvatili, smještali i odatle odmah vraćali u zemlje porijekla. Prvi od ta dva centra bit će u blizini Ingolstadta i već ovog mjeseca će početi probni rad.
I premijer istočne njemačke države Saksonija Stanislav Tilić najavio je, prema pisanju Deutsche Welle, podizanje kampova za migrante koji imaju malu šansu da dobiju status azilanta.
"Federalna vlada priopćila je da planira podizanje četiri takva kampa širom zemlje, istovremeno pozivajući države članice da učine isto na lokalnom nivou, što ćemo mi i uraditi", rekao je Tilić ne navodeći gdje i kada Saksonija planira to da uradi. On je objasnio da će smještanje migranata koji nemaju šansu dobiti status azilanata na središnjim lokacijama omogućiti vladi da brzo deportira one koji ne ispunjavaju uvjete.
Mnogo takvih migranata dolazi iz balkanskih zemalja Srbije, Makedonije ili Bosne i Hercegovine, koje je prošle godine Njemačka proglasila zemljama sigurnog porijekla.
U utorak je David Mcalister, prominentni član Kršćansko-demokratske unije kancelarke Angele Merkel, pozvao njemačku vladu da proglasi Crnu Goru i Kosovo zemljama sigurnog porijekla. Taj poziv se posebno odnosi na Socijaldemokrate i Zelene bez čije pomoći prijedlog CDU ne može proći.
I premijer Milo Đukanović pisao je njemačkim vlastima da proglase Crnu Goru sigurnom. Tako bi ljudi iz Crne Gore znatno teže dobivali azil u Njemačkoj. Premijer pokrajine BadenVirtemberg Winfred Krechman, iz stranke Zelenih, naveo je da bi Crna Gora, Albanija i Kosovo status sigurne zemlje mogle dobiti već na jesen.
Precizan broj crnogorskih građana koji su zatražili azil u Njemačkoj nije poznat. Nevladine organizacije špekuliraju sa brojem od oko 6.200, ali su iz Vlade više puta priopćili da je zemlju napustilo od početka godine znatno manje ljudi.