Muris Čičić
Obrana trošarina: To bi povećalo društveni standard
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, akademik Muris Čičić smatra kako bi bilo opravdano usvajanje seta zakona o trošarinama, gdje se, između ostalog, predviđa i povećanje trošarina na gorivo za 15 pfeninga za izgradnju putne infrastrukture, zato što je bilo jasno da se radi o namjenskim sredstvima za izgradnju koridora 5-C i mreže lokalnih puteva.
''Efekti bi bili višestruki da se usvojilo ovo rješenje s trošarinama. Prvi efekt bi bio taj da bismo dobili jedan investicijski zamah, jedan ciklus javnih radova koji bi trajao nekoliko godina, koji bi zaposlio ne samo građevinsku operativu, snabdjevače, firme koje proizvode građevinski materijal već i čitav set drugih vezanih industrija, a što bi utjecalo na rast BDP-a u sljedeće dvije-tri godine. Drugi pozitivan efekt bi bio što bismo za tri do pet godina dobili 100 novih kilometara autoputa i nekoliko desetaka kilometara regionalnih puteva, što bi značajno poboljšalo situaciju u BiH i povećalo društveni standard, a autoputovi sami po sebi zarađuju, osiguravaju određenu vrstu ekonomske aktivnosti. Smatram da je velika tragedija i šteta za BiH što nije usvojen set zakona o trošarinama. Svaki drugi način je lošije rješenje od ovoga što je bilo predlagano'', kaže prof. Čičić u izjavi Feni.
Smatra kako se ovo zakonsko rješenje trebalo prihvatiti radi samih nas, a ne radi MMF-a koji je tražio usvajanje ovog seta kao uvjet za dobivanje druge tranše kredita. Ovo je, podsjeća on, i dio Reformske agende.
Također, ocijenio je da je napravljena velika greška zato što se u proces usvajanja ovog seta ušlo bez strategije približavanja i javnosti i medijima.
''Dakle, trebalo je objasniti što to znači za BiH, što to znači za njih. Ovaj set zakona bi definitivno doprinio u smislu poboljšanja zapošljavanja u BiH u sljedeće tri do četiri godine, dok bi se gradio autoput i mreža lokalnih cesta.To bi, znači, svakom od nas doprinijelo pojedinačno. To nije objašnjeno, a političari koji su bili protiv toga iskoristili su prazninu i lansirali u javnost tezu da je riječ o novom nametu'', ističe Čičić.
Kaže kako je pravio neke računice u tom kontekstu iz kojih je vidljivo da bi usvajanjem seta zakona o trošarinama svi mnogo više dobili, nego što bi bili financijski opterećeni, ako se uzme u obzir investicijski zamah, ulaganja u infrastrukturu i poboljšanje životnog standarda.
BiH je, podsjeća Čičić, umjereno zadužena zemlja i da smo dobili ova sredstva od trošarina, mogli bismo ih kombinirati sa sredstvima od MMF-a ili nekih drugih međunarodnih financijskih institucija, jer sama sredstva od trošarina ne bi bila dovoljna. U suprotnom, zaduživanje bez povećanja trošarina, je već jedna vrsta opterećenja za proračune.