Spremni?

Od danas kraj prilagodbe za ''kafiće bez dima'' u FBiH: Kolike su kazne?

Od danas na području FBiH počinje primjena Zakona o zabrani pušenja u svim zatvorenim objektima
Gospodarstvo / Flash | 13. 12. 2024. u 08:27 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Na području FBiH danas počinje primjena Zakona o zabrani pušenja u svim zatvorenim objektima. Pravilnik koji regulira ova pitanja na snazi je od lipnja, a prethodnih šest mjeseci trajalo je razdoblje prilagođavanja u kojem su se pušači i nepušači, vlasnici ugostiteljskih objekata, inspekcijske službe, pa i donositelji odluka trebali prilagoditi novim pravilima odluka.

''Ukoliko ne dobijemo nove naputke u smislu izmjene ili dopune Zakona od strane predlagača Zakona krenut će se sa inspekcijskim nadzorima sukladno Zakonu. Svi inspektori će vršiti nadzor, svako iz svoje nadležnosti. Broj inspektora određuje odgovorna osoba resornog Ministarstva zadužena za rad inspekcije. Nadzori će se vršiti po nalogu i dogovoru sa šefom službe, u radno vrijeme ali i popodnevnim satima'', naveli su iz Ministarstva zdravstva HNŽ za Bljesak.info ranije te dodali kako njihovi inspektori, za razliku od gore spomenutih kolega, do sada nisu imali nikakvu obuku.

Bezdimni duhanski proizvodi dozvoljeni

Na upit koliko su upoznati s Zakonom te postoje li neki izuzeci navode kako Zakon sadrži detaljne definicije duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje, kao i definiciju same radnje pušenja kojom je isto definirano kao radnja koja dovodi do sagorijevanja duhanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje, a kojom se stvara dim koji se oslobađa izravno u zrak i udiše ga osoba koja izvršava ove radnje.

''Duhanski proizvodi za pušenje su svi duhanski proizvodi, osim bezdimnih duhanskih proizvoda čija uporaba sukladno Zakonu ne uključuje postupak izgaranja. U iste spada i duhan za žvakanje, šmrkanje i duhan za oralnu uporabu. U bezdimne duhanske proizvode, Zakon ubraja i nesagorijevajući duhan koji se upotrebljava putem udisanja aeorosola od zagrijanog duhana, ali bez sagorijevanja. Naprijed navedeno znači da se uporaba svih onih proizvoda, koji prema karakteristikama iz Zakona spadaju u bezdimne duhanske proizvode, te nesagorijevajući duhan, ne može nazvati radnjom pušenja, pa se samim tim zabrana na iste ne može odnositi. Dakle, uporaba bezdimnih duhanskih proizvoda, poput IQOS-a, jeste dozvoljena u zatvorenim prostorima'', navode.

Kolike su kazne?

Zakonom su propisane su novčane kazne za različite vrste prekršaja i različite kategorije fizičkih i pravnih osoba. Tako će se, između ostalog, novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM kazniti za prekršaj pravna osoba koja ne zabrani uporabu duhanskih proizvoda sukladno članku 5. Zakona kojim se pušenje zabranjuje u svim zatvorenim javnim prostorima, mjestu rada i u javnom prijevozu.

''Također, kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi za ovaj prekršaj u iznosu od 300 KM do 1.000 KM, primjerica osoba koju je vlasnik ugostiteljskog objekta imenovao za odgovornu osobu za praćenje zabrane pušenja; također to može biti osoba zadužena za poslovanje ugostiteljskog objekta i slično. Novčanom kaznom u iznosu od 500 KM do 2.500 KM kaznit će se vlasnik i korisnik prostora, odnosno mjesta u kojem je pušenje zabranjeno, kao i osoba zadužena za poslovanje ugostiteljskog objekta, koji propusti izvršiti radnje propisane člankom 6. Zakona'', naveli su za Bljesak.info iz federalnog ministarstva.

Također, ukoliko vlasnik/korisnik prostora propusti izvršiti zakonom propisane radnje za osiguranje provedbe zabrane pušenja nabrojane u članku 6., opomenuti gosta, uskratiti uslugu, zatražiti od osobe da napusti prostor, kontaktirati nadležni organ, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 500 KM do 2.500 KM.

Novčanom kaznom od 100 KM kaznit će se za prekršaj fizička osoba koja upotrebljava duhan, duhanske proizvode i ostale proizvode za pušenje, osim duhana za žvakanje i duhana za šmrkanje, u zatvorenim javnim prostorima, mjestima rada i u javnom prijevozu.

 

Kopirati
Drag cursor here to close