Spremanje za zimu
Ogrjeva ima dovoljno, ali je skup
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Odluka o zabrani izvoza drvnih sortimenata, ogrijeva i drugih proizvoda od drveta, koja je na snagu stupila prije nešto više od dva tjedna, zasad je dovela do toga da bh. građani imaju dovoljne količine ogrijeva, ali još nije značajnije uticala na nižu cijenu ogrijeva, što su se nadali brojni građani.
Podsjećamo, Vijeće ministara BiH je 15. lipnja usvojio Odluku o zabrani izvoza šumskih drvnih sortimenata, ogrijeva i drugih proizvoda od drveta, među kojima i peleta. Odluka je donesena s ciljem da se privremeno, u trajanju od 90 dana, zabrani izvoz drvnih sortimenata, ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta, da bi se osigurale neophodne količine za prerađivačku industriju kao i sprečavanje kritične nestašice ovih proizvoda za stanovništvo.
Prema riječima Laze Šinika, tajnika Udruženja šumarstva i prerade drveta u Privrednoj komori RS, upravo ovaj, možda najvažniji efekt primjene ove odluke, već je ispunjen, jer trenutno na tržištu BiH imaju dovoljne količine ogrjeva.
"Glavni cilj je postignut jer neće ništa ići izvan BiH, odnosno šumski drvni sortimenti ostali su da njima raspolažu domaći drvoprerađivači", rekao je Šinik za "Nezavisne novine", dodajući da bi time trebalo da se stabilizira snabdijevanje domaćih drvoprerađivača.
"Jedan dio proizvođača peleta koji je suočen s nemogućnosti isporuke kupcima van BiH vjerojatno će procijeniti da li će nastaviti proizvodnju u punom kapacitetu i da je lageruje i prodavati je na domaće tržište ili će smanjivati proizvodnju dok ne prođe ovih 90 dana", kazao je Šinik.
Domaći proizvođači svjesni su da je cijena na našem tržištu isforsirana i veća nego što je realno.
"Svi inputi koje imaju proizvođači su porasli oko 30 do 40 posto, a dok je cijena peleta porasla više od 100 posto", naveo je Šinik.
Dodao je da očekuje blagi pad cijena peleta, mada taj pad neće biti drastičan.
"Sve ukazuje na to da ćemo imati povećanu proizvodnju i da proizvođači peleta računaju na domaće tržište, a ne samo na inostrano", rekao je Šinik.
U Drvnoj industriji "Karać" iz Aleksandrovca su naveli da je cijena tone peleta kod njih 530 KM.
"Cijena je ostala ista i ranije je cijena tone peleta kod nas bila 530 KM. Nismo imali ni povećanja, ali ni smanjenja cijena u skorije vrijeme", naveli su u ovoj kompaniji.
S druge strane, da je cijena peleta sa enormnih 640 KM smanjena za 50 KM, te sada iznosi 590 KM po toni, za "Nezavisne novine" potvrdio je Muhamed Helać, menadžer kompanije "Drvosječa", navodeći da su novi cjenovnik stavili prije nekoliko dana, te da su nakon pregovora s dobavljačima uspjeli ponuditi ove niže cijene peleta.
"Za iscijepana drva smo uspjeli spustiti cijenu sa 148 KM po metru na 138 KM. To je ono što smo trenutno uspjeli izboriti", rekao je Helać, dodajući da iz ove priče ne smiju isključiti ni druge efekte koji utiču na cijenu ogrjeva.
"To je rast cijena goriva. Ako se taj trend nastavi, nažalost, ni ova odluka neće imati toliki utjecaj na cijenu ogrjeva koliki bi trebalo da ima", kazao je Helać.
Naveo je da ono što se ne smije zanemariti u vezi s ovom odlukom je činjenica da je njome riješen možda i najveći problem.
"Taj problem je dostupna količina ogrjeva. Apel za zabranu izvoza smo uputili jer se sve izvozilo iz BiH, nije ništa ostajalo da se grije domaće stanovništvo. Zabranom izvoza smo riješili taj puno veći problem od same cijene, a to je da će naši stanovnici makar u ponudi imati da kupe dovoljne količine ogrjeva", zaključio je Helać.
S druge strane, Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana DON Prijedor, kazala je da građani od ove odluke očekuju upravo smanjenje cijena ogrjeva, ali da je očigledno da do toga još nije došlo.
"Nama se čini da svi koji proizvode pelet i koji se bave izvozom čekaju da Vlada donese drugu odluku, da prestane važiti ova odluka da nema izvoza, i zato se cijene i dalje drže na ovoj razini", rekla je Marićeva za "Nezavisne", dodajući da je ovo veliki prostor za inspekcijske organe da odrade svoj dio posla.
"Treba da provjere zašto je došlo do zastoja, zašto nije došlo do pada cijena, zašto se lageruju količine peleta ili ogrjevnog drveta, a ne prodaju se, zbog toga nije ni došlo do pada cijena", kazala je Marićeva.