Trošarine na gorivo

Opozicija protiv povećanja trošarina: Novi namet koji neće imati rezultate

Gospodarstvo / Flash | 10. 05. 2017. u 15:02 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U nastavku rasprave o setu zakona o trošarinama zastupnici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) iz opozicijskih stranaka u diskusijama su tvrdili da nema garancija da će sredstva koja se prikupe od povećanje trošarina biti utrošena na izgradnju cesta i autocesta.

Radi se o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trošarinama, Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o uplatama na Jedinstveni račun i raspodjeli prihoda te Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o sistemu neizravnog oporezivanja.

Zastupnik Socijaldemokratske partije (SDP) Saša Magazinović upozorio je da su sadašnje trošarine između 35 i 40 feninga po litru ovisno o vrsti nafte koja se koristi te da se tako prikupi 600 milijuna KM.

''Po osnovu sadašnjih trošarina Federacija BiH prikupi oko 383,5 milijuna KM godišnje, a za izgradnju cesta bi trebalo biti osigurano 154 milijuna KM, no 60 milijuna KM nikada ne bude doznačen javnim poduzećima "Autoceste FBiH" i "Ceste FBiH"'', tvrdi Magazinović.

Istaknuo je da bi neko trebao objasniti gdje odlazi 60 milijuna KM namijenjenih za izgradnju cestovne infrastrukture, a tek nakon što dobije taj podatak moći će razgovarati o novom povećanju trošarina.

Zastupnik Demokratska fronte (DF) Damir Bećirović u raspravi je istaknuo da je ovo samo novi namet za građane koji, tvrdi on, neće doprinijeti nikakvom investicijskom zamahu jer "nitko ni sada ne gradi autoputove, tri godine ni kilometar autoputa nije izgrađen".

Salko Sokolović iz Kluba Nezavisni blok podsjetio je da je prije više od šest godina Vijeće ministara obećalo uvođenje takozvanog "plavog dizela" da bi ta pogodnost smanjila troškove za proizvodnju poljoprivrednih proizvoda.

Zatražio je od Vijeća ministara objašnjenje zašto se to ne učini, s obzirom na činjenicu da se veliki broj bh. građana bavi upravo poljoprivredom. Kazao je i da tu pogodnost imaju zemlje Europske unije kao i zemlje regije što automatski bh. proizvode čini nekonkurentnima na tržištu.

Za zaszupnika Bosanskohercegovačke patriotske stranke (BPS) Zaima Backovića je zabrinjavajuća činjenica što ne postoji izvještaj o tome gdje odlaze sredstva koja se i sada prikupljaju od trošarina na naftu i naftne derivate.

Zastupnica Srpske demokratske stranke (SDS) Aleksandra Pandurević kaže da razumije da je nekome stalo do izgradnje koridora 5-C, ali je u istom trenutku dodala i "što će Republici Srpskoj put Banja Luka - Split, i kakve koristi poljoprivredni proizvođači iz Semberije imaju od toga".

Iz Kluba Saveza za bolju budućnost (SBB) zamjerali su Vijeću ministara zašto nije napravljena detaljnija analiza svega ovoga te zašto više nisu istupili u javnost i pojasnili važnost izmjene zakona kojima bi se omogućilo povećanje trošarina.

Zastupnik SBB-a Mirsad Isaković je kazao da se predviđa priliv od 370 milijuna KM po ovom osnovu, a gradnjom cesta uposlit će se veliki broj radnika i uposliti domaće firme zbog čega je ovo dobra opcija i da treba ići u tom pravcu, podsjećajući da ni države koje imaju veće proračun e od BiH nisu mogle iz vlastitih sredstava graditi autoputove.

Dopredsjedavajući Doma Mladen Bosić (SDS) kazao je da poslanici ove stranke neće glasovati za povećanje trošarina nikada pa čak i kada bi se uveo "plavi dizel", a kao uvjet za davanje podrške ovim zakonskim izmjenama iz ove stranke bilo je upravo uvođenje "plavog dizela".

Takav stav zauzeo je kaže jer smatra da SBB daje podršku uvođenju novih nameta jer je direktor "Autocesta Federacije BiH" član te stranke.

Ovaj set zakona prethodno je usvojio Dom naroda, a izmjenama tih zakonskih rješenja predviđeno je povećanje trošarina na naftu i naftne derivate za 15 feninga po litru što bi bilo utrošeno na izgradnju cesta i autocesta, dok je usvajanje takvih izmjena zakona uvjet za nastavak aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) definiran u Pismu namjere s MMF-om.

Nakon što su zastupnici obavili raspravu o ovim zakonskim rješenjima obratio im se predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić između ostalog jasno potvrdivši da sredstva od trošarina neće biti korištena za "krpljenje proračunskih rupa".

O negativnom mišljenju Komisije za financije i proračun o ovom setu zakonskih rješenja zastupnici će se izjasniti nakon što obave raspravu o svim točkama dnevnog reda današnje sjednice.

Kopirati
Drag cursor here to close