Sve sitno
Osjetite li? Smanjene cijene, povećana zaposlenost
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vijeće ministara BiH primilo je na znanje Informaciju Direkcije za ekonomsko planiranje o kretanju makroekonomskih indikatora za razdoblje siječanj-srpanj 2014. u kojoj je navedeno da je bh. ekonomija u tom periodu bila pozitivnija u odnosu na prethodnu godinu, iako je zaustavljena zbog poplava.
Međutim, istaknuto je da je zbog trendova koji ukazuju na skroman ekonomski rast u okruženju, blagi rast industrijske proizvodnje u BiH, te zbog deflacije i vremenskih nepogoda koje su pogodile BiH i zemlje okruženja, potrebno poduzeti mjere i aktivnosti koje će poboljšati stanje u bh. ekonomiji.
U Informaciji je naglašeno da će Vijeće ministara poduzeti sve potrebne mjere i aktivnosti iz svoje nadležnosti na promociji i privlačenju investicija, podršci izvozu i zapošljavanju radi poboljšanja stanja u bh. ekonomiji.
Po podacima u Informaciji, broj zaposlenih osoba u BiH u lipnju 2014. godine iznosio je 700.730, što je za 1,2 posto više u odnosu na isti mjesec 2013.
Poplave u svibnju 2014. su, po dostupnim indikatorima, očekivano oslabile ekonomsku aktivnost u BiH i zaustavile nastavak ekonomskog rasta od 2,7 posto ostvarenog u prvom kvartalu.
To je dovelo do naglog pada standarda građana (prije svega u ugroženim područjima), te pogoršanja fiskalne pozicije sektora vlade.
Također, naglim padom proizvodnje u svibnju intenzivirano je ranije započeto smanjenje robnog izvoza, koji je u svibnju dostigao negativan godišnji rast od 9,4 posto, što je utjecalo na pogoršanje vanjskotrgovinske bilance.
Ipak, značajniji napredak je ostvaren tek u srpnju kada je robni izvoz rastao stopom od 5,9 posto, a industrijska proizvodnja četiri posto u odnosu na srpanj 2013.
Osim toga, trgovina na malo u srpnju je također zabilježila realni rast prometa od 2,3 posto, što dodatno ukazuje na mogući početak pozitivnih kretanja u drugom polugodištu.
Prosječna neto plaća u BiH u junu 2014. je iznosila 829 KM i nominalno je veća za 0,9 posto, a prosječna mirovina u BiH u srpnju 2014. iznosila je 353 KM i veća je nominalno za pet posto u odnosu na isti mjesec 2013.
U BiH je u srpnju 2014. zabilježena deflacija od 0,9 posto, a smanjenja cijena su bila u odjelima hrane i bezalkoholnih pića, odjeće i obuće, stanovanja, vode, el. energije, plina i dr. energenata.
Najveći međugodišnji rast cijena u BiH u promatranom razdoblju zabilježen je u odjelu alkoholnih pića i duhana (povećanje trošarina na cigarete na početku 2014.), priopćeno je iz Vijeća ministara BiH.