Ćista konjska snaga

Osviješteni Šveđani koriste zaprežna kola za uklanjanje otpada

Gospodarstvo / Flash | 11. 04. 2015. u 17:47 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Švedskoj, zemlji poznatoj u svijetu po posvećenosti zaštiti okoliša, komunalna poduzeća umjesto motornih vozila koriste zaprežna kola, javlja agencija Anadolija.

Komunalni radnici u gradu Malmeu koriste konje i zaprežna kola u koja odlažu sakupljeni otpad koji pronađu u blizini zgrada i u parkovima.

Šveđani su toliko osviješteni po pitanju zaštite okoliša da su i na prikolici u koju su zapregnuti konji napisali poruku koja glasi ''čista konjska snaga''.

Inače, u Švedskoj je posao komunalnih radnika među najbolje plaćenim poslovima.
Jedna od zanimljivosti Švedske je činjenica da se u većem dijelu zemlje ne može pronaći smeće, te su Šveđani primorani da ga uvoze iz inozemstva kako bi nastavili sa procesima reciklaže kojima proizvode ogromne količine električne energije i goriva.

Naime, ova skandinavska zemlja jedno vrijeme je "uvozila" smeće smeće iz susjedne Norveške kako bi nastavila svoje programe reciklaže smeća za proizvodnju energije za tisuće domaćinstava u zemlji od oko 9,5 milijuna stanovnika.

Efikasni sustav za sortiranje otpada i sustav reciklaže je do sada doprinio da samo četiri posto smeća u zemlji završi na deponijama.Švedska je već od ranih devedesetih započela sveobuhvatni efektivni sistem kroz izmjenu zakona, blisku suradnju s gospodarstvom i promjenu svijesti ljudi kako bi mijenjali cijelo društvo i učinili ga ekološki osjetljivim. Vlasnici tvrtki su morali obratiti pozornost na nekoliko kategorija otpada.

Postavljene su takse i zabrane na odlaganje smeća na deponije i postavljeni su ciljevi u oblasti reciklaže smeća. Kao rezultat toga, danas se, više od 90 posto smeća koje proizvedu domaćinstva, reciklira te ponovo iskorištava u proizvodnji električne energije i goriva.

Švedska ima politike kojima stimulira masovnu reciklažu smeća u kombinaciji sa snažnim ekonomskim poticajima kao što su poticaji za sabiranje smeća sa olakšanim pristupom posebnim mjestima za reciklažu.

Ta zemlja je 2005. godine zabranila odlaganje organskog smeća na deponije. Umjesto toga, smeće je biološki tretirano za spravljanje komposta, bioplina i gnojiva. Nadalje, velike količine smeća su pretvorene u energiju kroz procese koji su se dokazali kao čisti i ekološki prihvatljivi.

Pomoću takve proaktivne politike, odlaganje smeća iz domaćinstava na deponije umanjeno je sa 1.380,000 tona u 1994. godini na 380.000 tona 2004. godine.

Također, tijekom 2004. godine oko 1,3 milijuna tona materijala i 5,7 terawati energije je proizvedeno iz smeća koje odlažu domaćinstva.

Kopirati
Drag cursor here to close