Kredit

Otkazi s državnih jasli: Na što je BiH sve pristala za milijardu KM od MMF-a

Gospodarstvo / Flash | 20. 04. 2016. u 06:34 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kako bi dobili novi aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom, težak 1,05 milijardi KM, vlasti u Bosni i Hercegovini, između ostalog, obvezale su se da će ograničiti potrošnju na plaće i smanjiti ukupan broj zaposlenih u javnom sektoru.

Iz nacrta pisma namjere, koji je u posjedu Nezavisnih novina, vidljivo je da su, pored obveznog zatvaranja Banke Srpske ili njezine prodaje, pred vlastima izuzetno teške reforme koje drastično režu javnu potrošnju, smanjenje broja zaposlenih, jačanje supervizije banaka, objedinjavanje poreskih informacija itd.

Izvor Nezavisnih novina, blizak izaslanstvu BiH koje je putovalo u Washington, ispričao je da Vlada FBiH i Vlada RS što hitnije moraju usvojiti plan ograničavanja potrošnje na plaće i smanjiti ukupan broj zaposlenih u javnom sektoru.

"Objediniti informacije o poreznim obveznicima iz poreznih uprava, kao i informacije o poduzećima koje su u posjedu APIF-a i Financijsko-informatičke agencije u jedinstvenu bazu podataka koja bi bila raspoloživa i koja se može pretraživati u svim poreznim upravama", navodi se, između ostalog, u nacrtu pisma namjere prema MMF-u.

Revizija banaka

Neke stvari iz ovog dokumenta, kao što su usvajanje proračuna svih razina vlasti do 2016. godine, usvajanje Zakona o radu, Zakona o porezu na dobit u FBiH itd. već su ispunjene, međutim daleko kompleksnije reforme tek predstoje.

''Angažirati renomirane revizore da obave detaljnu reviziju kvaliteta aktive banaka koje su u razdoblju 2012 - 2014. godine doživjele veliku kreditnu ekspanziju i imale stopu rasta kredita veću od deset posto", navodi se, između ostalog, u nacrtu pisma namjere.

Kada je u pitanju ova supervizija banaka, o tome tek treba da otpočnu "teški" razgovori s neizvjesnim rezultatom.

"Supervizija je u nadležnosti entiteta, ali praksa i sva događanja pokazuju da određen oblik i minimalan oblik koordinacije mora biti bolji i snažniji", rekao je Mijo Mišić, tajnik Udruženja banaka BiH.

S izravnim sudionicima razgovora u New Yorku novinari nisu uspjeli stupiti u kontakt, a, kako tvrde Nezavisne novine, novi aranžman s MMF-om bit će sklopljen s rokom otplate na 12 godina i kamatnom stopom od 0,2 do 1,6 posto s grace-periodom do pet godina. Inače, ovaj aranžman karakterističan je po tome što se ne radi o "stand-by" aranžmanu, kao što je bilo do sada, već aranžmanu koji je neusporedivo povoljniji, ali podrazumijeva daleko kompleksnije i teže strukturalne reforme.

Rezanje administracije

Prema neslužbenim informacijama, očekivanja su da se u sljedećih tri do pet godina broj zaposlenih u administraciji smanji za deset posto, te da se privatiziraju sve firme u državnom vlasništvu u koje se kroz subvencije slijeva novac iz proračuna.
"Sve će preciznije biti definirano u sljedeća dva mjeseca, kada treba u potpunosti usuglasiti pismo namjere i usvojiti ga na Fiskalnom vijeću BiH", ispričao je izvor Nezavisnih.

Što se tiče ovog aranžmana, neuobičajeno je i to da je ovoga puta predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić preuzeo lidersku ulogu u cijelom procesu, iako se o aranžmanu odlučuje kolektivno, a novac ide entitetima, a ne BiH, koju Zvizdić predstavlja i koja bi u ovom slučaju samo trebala biti entitetski servis.

Kopirati
Drag cursor here to close