Globalno tržište

Poskupljenje kave: Zašto će cijene i dalje rasti?

Također, osim poskupljenja je i ranije bilo slučajeva pada kvalitete kave. Naime, mali proizvođači u kavu su dodavali grašak, soju ili cikoriju,
Gospodarstvo / Flash | 28. 11. 2024. u 12:32 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Cijena kave na svjetskom tržištu samo je od početka 2024. godine porasla za više od 54 posto, pokazuju podaci sa stranice Trading Economics. U razdoblju od godinu dana mljevena kava u Srbiji je znatno manje poskupjela, no zbog upornog poskupljenja sirove kave uzrokovanog nepovoljnim klimatskim uvjetima, geopolitičkim potresima i potrošačkim trendovima, postavlja se pitanje kako domaće tržište će reagirati u narednom periodu.

Potražnja za kavom već mjesecima raste, a tržište ne može zadovoljiti potrebe potrošača. Industrijska grupa World Coffee Research predviđa da će za manje od dva desetljeća potražnja premašiti ponudu za gotovo polovicu trenutne globalne proizvodnje.

Razlozi poskupljenja kave

Istovremeno, cijene također rastu. Kava je od početka godine na burzi u prosjeku poskupila 54,66 posto. Istodobno, Arabica je od početka godine poskupila 50 posto, a Robusta oko 65 posto. No, prema pisanju medija, domaći distributeri od kraja 2023. bilježe rast otkupne cijene arabice za više od 70 posto, a robuste za gotovo 230 posto, piše Nova ekonomija.

Gotovo 40 posto svjetske robuste, kave jakog okusa, proizvodi se u Vijetnamu, koji je ove godine pogođen sušama. Oni su ozbiljno utjecali na opskrbu pitkom vodom, žetvu, pa čak i proizvodnju kave. Prema nekim procjenama, proizvodnja kave u Vijetnamu tijekom 2024. bit će najniža u posljednjih 13 godina. Zbog toga su terminski ugovori za kupnju robuste od srpnja dosegli cijenu od gotovo 5000 dolara po toni, prenosi Poslovni.hr

Druge zemlje sa značajnom proizvodnjom kave također su bile pogođene vremenskim uvjetima koji su utjecali na globalnu ponudu. Brazil se suočava s jednom od najgorih suša u desetljećima pa je od 2023. proizvodnja znatno pala, prema nekim procjenama i do 20 posto.

Sve to budi očekivanja daljnjeg rasta cijene kave, što privlači investicijske fondove da ulažu u kavu, što onda dodatno diže cijene, donoseći špekulantima velike zarade. Osim lošeg vremena, na cijene kave utječe i sukob na Bliskom istoku. Naime, početkom godine objavljeno je da brodovi koji prevoze kavu neće prolaziti kroz Sueski kanal, zbog napada Hutta na tom području. Preusmjeravanje brodova oko Afrike produljuje uobičajene rute za oko četiri tjedna, a s povećanjem troškova transporta rastu i cijene.

Cijene porasle i u EU

Prema posljednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, za kolovoz ove godine prosječna cijena kilograma kave u Srbiji bila je 96 KM.

Točno godinu dana ranije, u kolovozu 2023., iznosila je 88 KM, a u kolovozu 2022. 77 KM . To znači da je kava u Srbiji u prošloj godini poskupjela 8,8 posto, daleko manje nego na svjetskom tržištu.

Također, osim poskupljenja, u Srbiji je i ranije bilo slučajeva pada kvalitete kave. Naime, mali proizvođači u kavu su dodavali grašak, soju ili cikoriju, zbog čega je 2022. godine uveden Pravilnik o kakvoći sirove kave prema kojem je zabranjeno pisati "kava" na pakiranju ako sadrži takve dodatke.

Sličnu sudbinu dijele i europski potrošači, jer kava i dalje poskupljuje kako u EU tako i u zemljama regije. U Crnoj Gori je ljetos kava poskupjela 20 posto, a u Hrvatskoj je, prema podacima iz listopada, skočila 10 posto. Prema podacima Eurostata, u listopadu je međugodišnji rast cijena kave bio najveći u Estoniji – 13,3 posto.

Kopirati
Drag cursor here to close