Zarada ugostiteljima

Preplaćujete li kavu koju pijete u kafiću?

Gospodarstvo / Flash | 07. 10. 2014. u 08:30 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ugostitelji u BiH na prodaji kave zarade više od 850 do 900 posto od uloženog. Unatoč tome, cijene kave doslovno se razlikuju od kafića do kafića, pa tako za kavu možete platiti od 1,20 do 2-3 KM.

Nejednake cijene nisu ništa čudno budući da ugostitelji mogu sami diktirati cijene kave i ne postoji način da se cijena ujednači, a državi je važno samo da se naplate sve obveze.

''Iz Uprave za neizravno oporezivanje ne možemo komentirati pojedinačne cijene kave po kafićima. To je stvar poslovne politike svakog poreznog obveznika. S aspekta rada UNO važno je da se plate sve obveze po osnovi neizravnih poreza koje će biti uključene u cijenu po kojoj se kava prodaje'', rekao je Ratko Kovačić iz Uprave za neizravno oprezivanje za Bljesak.info.

Najavljeno poskupljenje

Osnova idealnog recepta za ekspreso kavu leži u količini kave koja ne smije biti manja od 7,3, a ni veća od 7,6 grama. Cijena kilograma pržene kave, od kojeg se može napraviti otprilike 100 kava, s plaćenim trošarinama za uvoz iznosi 9,14 KM.

Dakle, ako ugostitelj prosječno prodaje kavu po 1,3 KM on će zaraditi 8,5 do 9 puta po kilogramu kave. Iz ove matematičke računice, dobivamo da ugostitelji imaju 850 do 900 posto zarade na kavi.

Unatoč tome, ugostitelji su najavili poskupljenje kave u kafićima, koja predstavlja dnevni ritual gotovo svakog građanina BiH.

Kolike su velike kavopije bh. građani govori činjenice kako su prošle godine ukupno uvezene 24.152 tone kave ukupne vrijednosti 96,6 milijuna KM, te je naplaćeno 60,8 milijuna KM uvoznih davanja.

Bh. građani najviše piju slovensku kavu

U devet mjeseci 2014. godine u BiH ukupno uvezeno 15.981 tona kave ukupne vrijednosti 60,9 milijuna KM.

Od toga je sirove kave uvezeno u količini od 14.892 tona u vrijednosti 50,9 milijuna KM, pržene kave u količini od 1.082 tone ukupne vrijednosti 9,9 milijuna KM, te manja količina ostalih preparata za kavu.

Ukupno naplaćene uvozna davanja (trošarine, carina i PDV), prilikom uvoza ove kave u BiH iznosile su 39,7 milijuna KM.

Kako nam je rekao Kovačić, kava se u Bosnu i Hercegovinu najviše uvozila iz Slovenije, Italije, Hrvatske, Srbije, Brazila, Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Zakonski okvir

Zakonom o trošarinama u BiH koji je na snazi od 1. srpnja 2009. godine, trošarina na kavu se plaća prilikom uvoza po kilogramu, i to za sirovu kavu 1,50 KM, prženu kavu (u zrnu ili mljevena) 3,00 KM, ljuske i opne pržene kave i ostale proizvode od kave 3,50 KM.

Prilikom uvoza kave u BiH, pored trošarine, plaća se carina i to 5 posto za sirovu i 10 posto za prženu kavu, te PDV u iznosu od 17 posto.

Kopirati
Drag cursor here to close