REDAH
Prezentacija multidisciplinarnih razvojnih projekata u Mostaru
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U utorak 2. prosinca 2014. u INTERA tehnološkom parku u Mostaru održana je prezentacija razvojnih projekta izrađenih u sklopu ''Obuke o poslovnom planiranju i izradi poslovnih planova razvojnih projekata''.
Obuka je bila organizirana od strane REDAH-a uz podršku Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, Program za lokalnu samoupravu i ekonomski razvoj u BiH (Prolocal) GiZ-a.
Prezentacija razvojnih projekata bila je zaključak cjelogodišnje obuke 11 polaznika koji dolaze iz Mostara, Trebinja, Prozor/Rame i Širokog Brijega, a imali su zadatak samostalno izraditi razvojni poslovni plan dodijeljenog im investitora sa područja Hercegovine.
Polaznike su tijekom prezentacije pratili i pružali podršku njihovi predavači i GiZ-ovi konzultanti Kristijan Mavrek, Josip Bacinger i Marijan Novak. Certifikate o završetku obuke polaznicima je uručila Karin Rau, voditeljica komponente privatno javni dijalog GiZ Prolocal, a svoju je podršku i želju za nastavkom ovakve suradnje izrazio Ivan Jurilj, izvršni direktor REDAH-a.
Posebnost obuke je što je u rad uključivala stvarne investitore, gdje je 5 poduzetnika sa područja Hercegovine u konzultacijama sa polaznicima i konzultantima potrebu i želju za unapređenjem svoga poslovanja pretočilo u konkretan projekt. Investitori su uključivali sljedeća poduzeća: Kordić Udovice d.o.o., Podrumi Andrija d.o.o., Eco-line d.o.o., Šumski plod d.o.o., Pađeni d.o.o.
Na osnovu stvarnih pokazatelja njihovog poslovanja polaznici su, podijeljeni u timove, predočili polazne parametre i napravili projekciju uspješnosti poslovanja kroz trajanje vijeka projekta koja se iščitava iz računa dobiti i gubitka, bilance stanja, ekonomskog i financijskog toka, dinamičkih pokazatelja poslovanja, točke pokrića i statičke ocjene projekta. Navedene pokazatelje polaznici su samostalno izradili uz stručno usmjeravanje Josipa Bacingera.
Obuka je organizirana kroz cijelu 2014. godinu a uključivala je višednevne, periodične radionice obračunskog dijela razvojnih projekata, tumačenje izrade tehnološkog elaborata, izradu tekstualnih tumačenja izračuna u Excelu, sakupljanje dokumentacije i komunikaciju s investitorom.
Na taj način su se upoznali sa svim aspektima rada potrebnim za izradu jednog razvojnog projekta te način na koji konzultant pristupa investitoru pri izradi takvog projekta, što je bio i cilj obuke. Radilo se na obučavanju stručnog kadra koji će biti spreman preuzeti ovaj posao radi apliciranja i boljeg iskorištavanja dostupnih državnih i EU financijskih sredstava.
Krajnji gotov dokument i rezultat ove obuke je multidisciplinarni razvojni projekt investitora koji može investiciju predstaviti poslovnim bankama i drugim domaćim i EU izvorima sufinanciranja, priopćeno je iz REDAH-a.