50 godina transformiranja budućnosti
Prije pola stoljeća skeniran je prvi GS1 barkod
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na današnji dan prije pola stoljeća, 26. lipnja 1974., prvo skeniranje crtičnog koda u supermarketu Marsh u Ohiju, SAD, promijenilo je svijet trgovine zauvijek.
Nešto ranije, 3. travnja 1973. sklopljen je sporazum koji je promijenio tijek globalne trgovine. Predstavnici vodećih trgovaca i proizvođača okupili su se kako bi transformirali način na koji kupujemo te su stvorili barkod.
Od tog trenutka nadalje, jednostavno skeniranje na blagajni povezivalo je fizički proizvod s njegovim digitalnim identitetom—i informacijama koje su se mogle dijeliti u cijelom opskrbnom lancu. Od tada, GS1 standardi omogućavaju pouzdanije i transparentnije opskrbne lance u svim sektorima.
Na 50. obljetnicu prvog skeniranja barkoda, 22 sektorska lidera – uključujući Alibabu, Carrefour i Procter & Gamble, pozivaju na globalno prihvaćanje QR kodova s GS1 standardima.
Uz pomoć GS1, vodeće organizacije za standardizaciju koja stoji iza crtičnog koda, QR kodovi mogu omogućiti pristup bogatstvu informacija o proizvodu kojima se lako može pristupiti putem pametnih telefona – za koje se očekuje da će u potpunosti revolucionirati korisničko iskustvo.
Od prvog skeniranja 1974. godine, suradnja između trgovaca i proizvođača kroz GS1 dovela je do širokog prihvaćanja izvornog crtičnog koda. Danas je ova tehnologija pouzdana univerzalna metoda za identifikaciju proizvoda, s više od milijardu artikala koji nose barkodove koji se skeniraju više od 10 milijardi puta dnevno, povećavajući učinkovitost opskrbnog lanca diljem svijeta.
Danas se globalni sektorski lideri ponovno ujedinjuju za prijelaz na QR kodove s GS1 standardima.
Za razliku od tradicionalnih barkodova, QR kodovi koje pokreće GS1 mogu povezati potrošače s opsežnim količinama informacija o proizvodu kako bi poboljšali njihovo iskustvo – uključujući upute za uporabu i recikliranje, informacije o sigurnosti i razne certifikate.
S lako dostupnim informacijama putem pametnih telefona, ovo otvara niz novih mogućnosti za potrošače, proizvođače i trgovce na malo – omogućavajući pristup svim informacijama koje potrošači trebaju i žele, poboljšava sljedivost i povećava učinkovitost opskrbnog lanca.
Promjena je već započela s novom tehnologijom koja se testira u 48 zemalja diljem svijeta, što predstavlja 88% svjetskog BDP-a.
Potpuni popis tvrtki koje su potpisale globalnu zajedničku izjavu je sljedeći: Alibaba (Taobao & Tmall Group), AS Watson, Barilla Group, Carrefour, 7-Eleven (CP ALL Thailand), Dr. Oetker, IGA, JD.com Grupa (Jingdong), Lidl International, L'Oréal, Master Kong (Tingyi Holding Corp.), Mengniu Grupa, Metro, Migros Ticaret A.S., Mondelēz International, Nestlé, The Procter & Gamble Company, Savencia Fromage & Dairy, The J.M. Smucker Co ., Tsingtao Beer Group, WH Group (Henan Shuanghui Development Co.) i Yili Group.
Postoji nekoliko vrsta 2D crtičnih kodova sljedeće generacije. QR kod se najčešće koristi u maloprodaji, dok se GS1 DataMatrix najčešće koristi u zdravstvu.