Ministar
Prostorni plan Federacije se predugo priprema
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ministar prostornog uređenja FBiH Josip Martić smatra kako predugo traje razdoblje u kojem se priprema, izrađuje i donosi Prostorni plan Federacije BiH (2008.- 2028) kao planski dokument na razini entiteta.
''S obzirom da Prostorni plan bivše SRBiH ima prevladana planska rješenja (s obzirom na razdoblje iz kog potječe), može se konstatirati da predugo traje razdoblje u kojem se priprema, izrađuje i donosi Prostorni plan Federacije BiH kao planski dokument na razini entiteta, a koji također treba uskladiti s ustavnim nadležnostima Federacije BiH i županija te s odlukama Ustavnog suda FBiH'', dodao je ministar.
Po njegovom mišljenju, u prvom je redu potrebno pristupiti žurnoj izradi Strategije prostornog razvoja Federacije BiH kao temeljnom prostorno-planskom dokumentu za usmjerenje razvoja u prostoru.
Dugoročni ciljevi
''Osnovna je svrha Federalnog ministarstva prostornog uređenja interaktivnim prostornim planiranjem i procjenom mogućih utjecaja, ostvariti ravnomjeran prostorni razvoj usklađen s gospodarskim, društvenim i okolišnim polazištima, uravnoteženjem regionalnih razvojnih procesa i s njima povezanih zahvata u prostoru, te različitih potreba i interesa korisnika prostora'', kazao je Martić.
Napomenuo je kako Prostorni plan Federacije, odnosno Strategija prostornog uređenja Federacije BiH treba odrediti dugoročne ciljeve i mjere prostornog razvoja u skladu s planiranim ukupnim gospodarskim, društvenim i povijesnim razvojem od značaja za Federaciju BiH.
Ovaj prostorno-planski dokument sadrži politiku korištenja zemljišta i usmjerava razvoj funkcija i djelatnosti na teritoriju Federacije te utvrđuje područja od značaja za Federaciju.
Drugi je mehanizam da se u postupku prostornog planiranja poštuju međunarodne preporuke, direktive, ugovori i konvencije npr. iz oblasti zaštite okoliša, zaštite prirodne i kulturne baštine, gospodarenja vodama... Također je aktualna problematika planiranja i provedbe mjera zaštite od prirodnih i ljudskim djelovanjem izazvanih nepogoda i katastrofa, kao što su bile velike poplave i klizišta u 2014. godini.
Osvježiti studiju
Inače, Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH je na nastavku 32. redovne sjednice održane 9.7.2014. godine, usvojio Prijedlog prostornog plana Federacije BiH za razdoblje od 2008. do 2028. godine, a Dom naroda Parlamenta Federacije BiH nije razmatrao prijedlog tog plana.
Odgovarajući na pitanje o uporabi prirodnih resursa i što bismo najviše mogli iskoristiti, ministar smatra kako smo bogati onoliko koliko smo spremni naše prirodne resurse racionalno iskoristiti, vodeći računa o zaštiti prirode i okoliša i potrebama budućih generacija.
Kada je u piranju Studija ranjivosti prostora Federacije BiH, ministar ističe kako je Studiju 2008. godine izradio Konzorcij IPSA Sarajevo i Institut za hidrotehniku Građevinskog fakulteta u Sarajevu. Studija je bila osnova, odnosno ulazni dokument za planska opredjeljenja Nositelja izrade Prostornog plana FBiH, a radi novih okolnosti i stanja u prostoru vjerojatno će je trebati "osvježiti", s obzirom na promjene stanja u prostoru.
Nafta i plin
Odgovarajući na upit o geološkim istraživanjima nafte i plina i provode li se ikakve aktivnosti po tom pitanju i ako jesu kakve, ministar navodi da koliko mu je poznato, Ministarstvo energije, rudarstva i industrije je krajem 2014. objavilo međunarodni javni poziv za izbor pravne osobe kao stručnog konsultanta, za pružanje konzultantskih usluga pregovaranja, vođenja pregovora i izradu ugovornog modaliteta za potrebe Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, u postupku dodjele ugovora o koncesiji za istraživanje i eksploataciju nafte i plina na prostoru Federacije Bosne i Hercegovine.
U važećem Zakonu o istraživanju i eksploataciji nafte i plina u Federaciji Bosne i Hercegovine („Službene novine FbiH“ broj 77/13), koji je „lex specialis“ za tu oblast, utvrđene su i procedure u vezi s izdavanjem neophodnih suglasnosti, kako za bušenje istražnih tako i eksploatacijskih bušotina, te je za njih predviđeno izdavanje akata o građenju, a prema odredbama Zakona o prostornom planiranju i korištenju zemljišta na razini Federacije BiH.