Dvanaesti dan štrajka

Radnici Livnice čelika Tuzla odbijaju vodu i medicinsku pomoć

Gospodarstvo / Flash | 05. 02. 2016. u 14:16 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Dvanaesti dan 18 radnika tuzlanske Livnice čelika štrajka glađu, a danas od 12 sati odbijaju uzimati vodu i lijekove, kao i svaki vid medicinske pomoći, a zabranili su pristup tvrtki čak i medijima.

Radnici Livnice štrajkom glađu zahtijevaju da se riješi njihov radnopravni status, iznađe mogućnost umirovljenja te da im se isplati jedna plaća.

Radnici traže da im se prije nego tvrtka "Bosnia Valves", koju je osnovala Livnica, stupi u stečaj uveže cjelokupan radni staž.

Jedan od uposlenika Livnice Zijad Pirić kazao je da od danas u 12 sati radnici neće uzimati, osim hrane, ni vodu ni lijekove te će odbiti svaku medicinsku pomoć, bez obzira na loše zdravstveno stanje.

''Obustavili smo posjete čak i medijima, i apsolutno svima, kako dobronamjernima, tako i zlonamjernima'', kaže Pirić.

Navodi da radnici Livnice nisu mjesecima primili plaću, te da neće odustati od zahtjeva da im se isplati jedna plaća da bi preživjeli do stečaja.

Dodao je i da je ministar industrije, energetike i rudarstva TŽ Srđan Mićanović prije dva dana obećao da će riješiti barem jedan njihov problem.

Ministar Mićanović u izjavi za Fenu je ponovio da zahtjevi radnika Livnice čelika trebaju biti upućeni poslodavcu, tvrtki "Bosnia Valves", a ne Vladi TŽ, koja više nije nadležna za ovu tvrtku.

Kaže da je, prema njegovim saznanjima, prvo ispitno ročište za otvaranje stečaja u tvrtki "Bosnia Valves" zakazano za 12. veljače. Izrazio je uvjerenje da će se istim intenzitetom riješiti problem ovih radnika, kao i problem radnika tvornice obuće ''Aida'', Tvornice transportnih uređaja i slično te da će putem Zavoda za zapošljavanje ostvariti pravo na zdravstvenu zaštitu i naknade.

Naveo je da je posjetio radnike i molio ih da zamrznu štrajk te da su iskazali tom prilikom djelomično zadovoljstvo pomacima koje je učinila županijska vlada, ali da je zahtjev od kojeg ne odustaju isplata jedne plaće.

Mićanović podvlači da Vlada TŽ nema zakonsko uporište i nije u mogućnosti isplatiti plaću radnicima Livnice, koja je od stupanja u stečaj u vlasništvu stečajnih povjeritelja, a ne državni kapital.

''Ni kao ministar ni kao vlada ne odgovaramo za zdravlje radnika Livnice. Njihove odluke su njihova stvar'', zaključio je Mićanović, izrazivši nadu da će radnici ipak zamrznuti štrajk ne dovodeći u pitanje zdravlje i zbog odgovornosti prema sebi i svojim porodicama.

Dio sudionika današnjeg obilježavanja dvogodišnjice masovnih prosvjeda u Tuzli došli su pred Livnicu da bi iskazali podršku radnicima ove tvornice.

Kopirati
Drag cursor here to close