prehrambeni embargo
Rusija zabranjuje europsko cvijeće i čokoladu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Rusija je pripremila nove mjere kao odgovor na produžetak europskih sankcija koje, pored ostalog zabranjuju uvoz čokolade i cvijeća, zbog čega bi Europa mogla izgubiti stotine milijuna eura.
Ruski odgovor na produženje antiruskih sankcije zbog situacije u Ukrajini nije trebalo dugo čekati. Zadatak koji je dao premijer Dmitrij Medvedev da se pripreme uzvratne mjere ispunjen je u najkraćem roku, bukvalno istog dana, piše Gazeta.ru.
Konkretno, prehrambeni embargo, kako je najavio Medvedev, bit će produžen za pola godine, isto na koliko su produžene sankcije Europske unije, prenio je Tanjug.
Međutim, ruske kontrasankcije koje su, prema pesimističkim procjenama austrijskih ekonomista, koštale Europu sto milijardi eura, promijenit će ne samo rok važenja, nego i oblasti primjene.
O tome da bi s popisa mogli skinuti neki proizvodi, kao što se ranije događalo, više nema ni govora. Naprotiv, lista će se proširiti, piše Gazeta.
Kontrasankcije Rusije protiv poljoprivrednih proizvođača Europe, SAD, Kanade i Australije, prema mišljenju ruskih dužnosnika, pomažu razvoj domaćeg biznisa. Zbog toga će se pod zabranom naći oni zapadni proizvodi koji su ozbiljna konkurencija ruskim, kao što su cvijeće ili čokolada.
Prema riječima zamjenika direktora ruske Federalne agencije za veterinarski i fitosanitarni nadzor (Roseljhoznadzor) Alekseja Aleksejenka od domaćih proizvođača stigli su prijedlozi da se pod ograničenja stave isporuke cvjeća i čokolade iz zemalja EU.
"Na policama ruskih prodavaonica nalaze se elitne vrste čokolada iz Belgije, Francuske, Njemačke. I upravo je to segment tržišta koji naši proizvođači žele preuzeti. Na kraju krajeva imamo mogućnost da proizvodimo vrhunske vrste čokolade", tvrdi Aleksejenko.
Ograničenje isporuka čokolade ili cvijeća zadat će ozbiljan financijski udarac zemljama Europske unije, naročito Francuskoj, Belgiji i Nizozemskoj, dodaje se u tekstu.
Iz Nizozemske u Rusiju stiže nezamisliva količina cvijeća porijeklom iz Europe i Latinske Amerike, jer je ta zemlja pogodan transportni centar. Prema podacima carine, u 2014. godini Rusija je uvezla 14.700 tona cvjetnih lukovica, krtola, korenja i rizoma za sadnju, vrijednosti 38 milijuna dolara. Uvoz ostalih živih biljaka (sadnica, drveća, žbunja) iznosio je 58,3 milijuna dolara, a težio je 26.500 tona.
Isporuke rezanog cvijeća i pupoljaka za bukete bile su još veće. Prošle godine u Rusiju je stiglo 30.700 tona tih biljaka, vrijednosti 225,4 milijuna dolara. Još 2.100 tona, ili 8,2 milijuna dolara, činio je uvoz različitog rastinja bez cvjetova, trava, mahovina, lišajeva.
Istovremeno, Francuska i Belgija koje su među najvećim svjetskim isporučiocima čokolade, nisu na dnu ljestvice ukupnog uvoza robe u Rusiju.
Prema statističkim podacima, prošle godine je obijam uvoza iz Francuske samo u kategoriji "čokolada i ostali prehrambeni proizvodi koji sadrže kakao", znači, čokolada u različitim oblicima - blokovima, pločicama, tečnom stanju, pastama, prašku, granulama, bombonima - dostigao 37,5 milijuna dolara, ili 5.600 tona.
Iz Belgije je u tom razdoblju uvezeno proizvoda iste kategorije za 47,3 milijuna dolara, navodi Gazeta.ru.