Wikileaks
SAD potkopava javno zdravstvo - farmaceuti će formirati cijene lijekova
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nakon što je u utorak odgođeno glasovanje u Europskom parlamentu o preporukama Europskoj komisiji za pregovore o slobodnoj trgovini između Europske unije i Sjedinjenih Država (TTIP - Transatlantic trade and investment Partnership), Wikileaks je jučer objavio tajne dokumente koji otkrivaju detalje sporazuma TTP-a (Trans-Pacific Partnership) u kojima sudjeluje 12 država: Australija, Bruneji, Kanada, Čile, Japan, Malezija, Meksiko, Novi Zeland, Peru, Singapur, SAD i Vijetnam.
''Tajni pregovori o TTP-u pokazali su da Aneks o zdravstvenoj zaštiti sporazuma nalaže državama regulaciju shema za lijekove i medicinske naprave'', piše RT.
Wikileaks tvrdi kako "prisiljava zdravstvene organe da farmaceutskim poduzećima pruže više informacija o nacionalnim odlukama koje se odnose na javnu dostupnost medicinskim uslugama".
Riječ je o sporazumu regionalnog karaktera s ciljem jačanja investicija; od 2005. kada je započeto, pregovaralo se o poljoprivredi, intelektualnom vlasništvu, uslugama i investicijama, a pregovori traju i danas. Implementacija ovog sporazuma jedan je od primarnih ciljeva trgovinske agende administracije aktualnog američkog predsjednika Baracka Obame.
Javnost se protivi tom tajno pregovaranom sporazumu u mnogim državama jer bi mogao "ovlastiti velike farmaceutske tvrtke da zahtijevaju visoke odštete u SAD-u i drugdje na štetu potrošača", napisao je ranije New York Times. "Američki pregovarači i dalje pritišću vlade da omoguće postupak kojim bi se uvele naknade za lijekove i medicinsku opremu".
Ovo otkriće povezuje Aneks o zdravstvenoj zaštiti s tajnim nacrtom poglavlja "Tranparentnost" u sklopu sporazuma TTP, zajedno sa svakom pregovaračkom pozicijom pojedine zemlje.
Razotkriveni "Aneks o transparentnosti i proceduralnoj pravednosti farmaceutskih proizvoda i medicinske opreme" iz prosinca 2014. procurio je zahvaljujući Wikileaksu zajedno s nacrtom kojim se zabranjuje njegova objava četiri godine nakon što TPP stupi na snagu.
''Sramotno je da se o ovom aneksu još razmišlja u sklopu TPP-a. Svima je jasno, osim SAD-u, da je ovaj prijedlog sve samo ne transparentan te da utječe na donošenje odluka oko formiranja cijena'', rekla je Deborah Gleeson, predavačica na School of Psychology and Public Health na La Trobe Sveučilištu u Australiji, za New York Times.
Ovi detalji zabrinuli su stručnjake iz nekoliko zemalja koje sudjeluju u pregovorima pa su analitičari iz Australije i Novog Zelanda digli uzbunu. Tajni pregovori pokazuju da je farmaceutska shema dobiti za Australiju potkopana te da će cijene lijekova i usluga u zemlji nakon toga rasti.
''Pregovarači SAD-a agresivno nameću propise koji favoriziraju multinacionalne farmaceutske proizvođače na račun nacionalnih vlada i javno-zdravstvenih sustava'', napisao je list Sydney Morning Herald, prenosi Večernji.hr.