Robna razmjena
Saudijci vole naše oblatne i vafle, za to su dali 3,10 milijuna KM
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Bosna i Hercegovina u robnoj razmjeni poljoprivrednih proizvoda sa Saudijskom Arabijom bilježi suficit, a obim te razmjene u 2021. godini iznosio je 5,53 milijuna KM, dok je u prvom polugodištu ove godine iznosio 3,97 milijuna KM.
Prema podacima Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH (MVTEO BiH), u prošloj godini u odnosu na 2020. godinu zabilježen je pad ukupne robne razmjene poljoprivrednih proizvoda BiH sa Saudijskom Arabijom od devet posto, te pad suficita za četiri posto.
''Vrijednost izvoza poljoprivrednih proizvoda u Saudijsku Arabiju u prvih šest mjeseci ove godine bila je 3,64 milijuna KM, što je više za 59 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Istovremeno je iz Saudijske Arabije uvezeno poljoprivrednih proizvoda u vrijednosti 334,19 tisuća KM, što je za 52 posto više u odnosu na vrijednost uvoza poljoprivrednih proizvoda u istom razdoblju 2021. godine'', rečeno je Feni u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Budući da je Saudijska Arabija nedavno prihvatila upitnik iz BiH za izvoz crvenog mesa, mesa peradi i prerađevina od mesa, Ured za veterinarstvo BiH će od nadležnih entitetskih tijela zatražiti da kandiraju potencijalne objekte za izvoz crvenog mesa i piletine na saudijsko tržište.
''Nakon toga očekujemo dolazak nadležnih veterinarskih inspektora iz Saudijske Arabije, koji će izvršiti nadzor i potrebne kontrole u izvozno-orijentiranim objektima u Republici Srpskoj i Federaciji BiH. Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH planira da u suradnji s nadležnim entitetskim ministarstvima definira akcioni plan kojim će se definirati neophodne procedure za izvoz u Saudijsku Arabiju. O točnom terminu kada bi se mogle izvesti prve količine mesa nezahvalno je govoriti prije okončanja svih potrebnih procedura'', kazali su u MVTEO BiH.
Bosna i Hercegovina službeno nije izvozila meso u Kraljevinu Saudijsku Arabiju, a u MVTEO BiH kažu da od njihovih nadležnih institucija nisu dobili informaciju da postoje bilo kakva ograničenja u pogledu izvoznih količina. One će ovisiti od potreba saudijskog tržišta i domaćih proizvodnih kapaciteta.
Napominju da su na web stranici Ureda za veterinarstvo BIH dane smjernice i pravila koja subjekti u poslovanju s hranom moraju da ispune da bi bili odobreni za tržište Kraljevine Saudijske Arabije.
Kada je riječ o poljoprivrednim proizvodima, BiH je u prvom polugodištu u Saudijsku Arabiju najviše izvozila vafle i oblatne u vrijednosti od 3,10 milijuna KM (gdje je zabilježen rast od 187 posto), zatim prženu kavu s kofeinom, te svježi sir.
U uvozu poljoprivrednih proizvoda iz Saudijske Arabije u prvih šest mjeseci dominirale su hurme u vrijednosti od 329,31 hiljadu KM (gdje je zabilježen rast od 51 posto u odnosu na isti period prošle godine). Inače, uvoz hurmi sudjeluje oko 98 posto u ukupnom uvozu poljoprivrednih proizvoda iz te zemlje.
U MVTEO BiH su napomenuli da postoje odobreni objekti koji mogu vršiti izvoz meda i proizvoda od meda u Saudijsku Arabiju. Trenutno je zahvaljujući odobrenju koje je bilo neophodno, u toku ažuriranje i dopuna liste odobrenih bh. objekata u suradnji s nadležnim entitetskim organima, a bit će objavljena i ažurirana lista odobrenih bh. objekata po odobrenju od nadležnog tijela KSA.
Tijekom prošle godine iz BiH je izvezeno 22.733, 61 kg meda, a u ovoj godini zaključno s 10. kolovozom izvezeno je 1.195 kg meda u Kraljevinu Saudijsku Arabiju.
Iz MVTEO BiH dodaju da su trenutno, u skladu sa zahtjevima subjekata u poslovanju s hranom i nadležnih organa u BiH, u pregovorima s nadležnim tijelima EU, NR Kine, Izraela, Malezije i drugih zemalja. Naglašavaju da u skladu s nadležnostima pregovaraju ispunjavanje veterinarsko zdravstvenih uvjeta u pogledu zdravlja i dobrobiti životinja, službenih kontrola, lanca komande i odgovornosti nadležnih organa, te sigurnosti hrane (javno zdravlje) i ispunjavanja uvjeta i dobivanje statusa odobrene zemlje, Bosne i Hercegovine za uvoz roba u zemlju od interesa.
''Ta aktivnost je prvi korak za dalje pregovore i otvaranje mogućnosti subjektima u poslovanju s hranom da pristupe navedenim tržištima ako ispunjavaju uvjete i zahtjeve tih tržišta, pored uvjeta i garancija koje Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Ured za veterinarstvo BiH zajedno sa svim drugim nadležnim tijelima u Republici Srpskoj i Federaciji BiH osigurava za nepostojanje veterinarsko zdravstvenih smetnji za međunarodni promet roba životinjskog porijekla'' rekli su Feni u MVTEO BiH.