Ugrožavanje

Sindikat državnih službenika neće pristati na umanjivanje radnih prava

Gospodarstvo / Flash | 18. 05. 2015. u 12:33 M.A.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u Federaciji BiH neće pristati na umanjivanje radnih prava ni novim zakonom o radu ni izmjenama zakona o državnoj službi.

To je na pres-konferenciji u Sarajevu izjavio Salih Kruščica, predsjednik ovog samostalnog sindikata, javlja Fena.

Ujedno je prenio jedan od zaključaka konferencije održane 8. svibnja u Fojnici s predsjednicima svih sindikalnih organizacija koje djeluju u okviru ovog sindikata.

Protiv eventualnih ugrožavanja radnih prava novim propisima Samostalni sindikat će se boriti svim dozvoljenim sredstvima ne isključujući prosvjede i štrajkove, kazao je također Kruščica.

Pres-konferencija je održana odmah po završetku svečane sjednice Upravnog odbora ovog samostalnog sindikata, na kojoj su povodom 25. godišnjice njegovog djelovanja dodijeljena priznanja i zahvalnice pojedincima i kolektivima zaslužnim za rad sindikata.

Federalna koordinacija sindikalnih organizacija i sam granski sindikat odlučili su da posebno priznanje bude dodijeljeno predsjedniku Salihu Kruščici, rekao je potpredsjednik Samostalnog sindikata Zoran Jovanović.

MMF je u svojoj osnovi protiv radnika

Potpredsjednica Konfederacije sindikata BiH i predsjednica Saveza sindikata RS-a Ranka Mišić izjavila je da su sve reforme koje zagovaraju međunarodne institucije usmjerene protiv radnika, te da ni u samom "Sporazumu za rast i zapošljavanje", koji je načinjen mimo volje bh. građana, nema nijedne rečenice u njihovu korist.

Ona je, nakon današnje sjednice Predsjedništva Konfederacije sindikata BiH, koju čine Savez samostalnih sindikata BiH, Savez sindikata RS-a i Sindikat Brčko Distrikta, ocijenila da u BiH nije potrebno novo radno zakonodavstvo već vladavina prava i dosljedna primjena postojećih entitetskih zakona o radu koji su potpuno usklađeni s konvencijama Međunarodne organizacije rada i Europskom socijalnom poveljom.

Mišić je utvrdila da nema dileme da je MMF u svojoj osnovi protiv radnika i za jačanje pozicije kapitala, te da je u Srbiji nakon što su izmijenili radno zakonodavstvo "na način koji nama nameću" došlo do povećanja nezaposlenosti i smanjenja plaća i mirovina.

Kopirati
Drag cursor here to close