ekonomsko planiranje

Skroman rast na početku godine

Gospodarstvo / Flash | 10. 05. 2016. u 09:14 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nakon siječanjskog pada vanjske trgovine i industrije na godišnjoj razini, realni sektor u Bosni i Hercegovini uglavnom bilježi pozitivan rast u veljači 2016. godine, objavila je Direkcija za ekonomsko planiranje BiH.

Ipak, bez obzira na to što je u veljači zaustavljen siječanjski pad vrijednosti robnog izvoza i uvoza, na razini dva mjeseca izvoz i uvoz još uvijek bilježe godišnji pad, navedeno je u analizi Direkcije.

S druge strane, snažan godišnji rast industrijske proizvodnje od 6 posto u veljači je doveo do rasta i na razinu od 1,3 posto.

Do nominalnog pada izvoza su u velikoj mjeri doveli pad proizvodnje električne energije, te pad cijena aluminija od približno 20 posto u prva dva mjeseca 2016. Imajući u vidu spomenuti pad cijena, kako se ističe u analizi, robni izvoz je najvjerojatnije zapravo zabilježio pozitivan realni rast u datom razdoblju.

Slična je situacija i kod nominalnog pada robnog uvoza kod kojeg je veliku ulogu imao godišnji pad svjetskih cijena sirove nafte od približno 40 posto. Tako bi isključujući naftu i naftne derivate robni uvoz najvjerojatnije zabilježio skroman rast u prva dva mjeseca. Ovo je u skladu s dostupnim pokazateljima kretanja finalne potrošnje i investicija koji ukazuju na skroman rast domaće tražnje.

Naime, rast prihoda PDV po poreskim prijavama od 1 posto, te povećanje vrijednosti uvoza dobara široke potrošnje od približno 3 posto u razdoblju siječanj-veljača ukazuju na povećanje finalne potrošnje. U isto vrijeme, porast vrijednosti uvoza kapitalnih dobara od 1,7 posto ukazuje na povećanje investicija u odnosu na prva dva mjeseca 2016. godine – navedeno je u analizi Direkcije za ekonomsko planiranje BiH

Dakle, kako je zaključeno, dostupni pokazatelji ukazuju na skroman rast ekonomske aktivnosti u prva dva mjeseca 2016. godine, nošen skromnim povećanjem proizvodnje i robnog izvoza, te blagim porastom domaće tražnje i uvoza uz realni rast vanjskotrgovinskog deficita.

Kopirati
Drag cursor here to close