problem za gospodarstvo
Softić: U FBiH nadzor revizorskih društava nije profunkcionirao
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Partner u Deloitte d.o.o. Sabina Softić govorila je u intervjuu za novi broj Poslovnih novina o stanju i problemima revizorsko-konzultantske djelatnosti u Bosni i Hercegovini.
Istaknula je da njihove povezane firme, Deloitte u Hrvatskoj i Srbiji, imaju mnogo više uposlenika jer je i tržište mnogo veće, pa su i potrebe za konzultantskim uslugama veće.
Softić smatra da su izazovi s kojima se sreću bh. kompanije slični, ali samo tržište u susjednim zemljama je mnogo zrelije i ekonomski jače.
''Klijenti u tim zemljama su mnogo više spremni angažirati konzultante i profesionalne firme za pomoć na različitim projektima i u prevazilaženju određenih izazova. Nadalje, tržište u Srbiji i Hrvatskoj je uređenije, odnosno uspostavljen je nadzor nad revizorskim društvima'', rekla je Softić.
Dodala je da u FBiH nadzor revizorskih društava još nije profunkcionirao, a samo djelomično funkcionira u Republici Srpskoj, gdje nadzor provodi Ministarstvo financija RS-a.
''U BiH i pet godina nakon donošenja novog Zakona o računovodstvu i reviziji i uspostavljanja Revizorske komore Federacije BiH nadzor još nije profunkcionirao. To je veoma veliki problem s kojim se čitava revizorska praksa susreće i koji ima negativan utjecaj na cjelokupno gospodarstvo i korisnike financijskih izvještaja'', navela je Softić.
Istaknula je da se trenutno unutar revizorske profesije pokušava uvesti red uvođenjem tarife revizorskih usluga, što je po njoj pogrešan put.
Softić tvrdi da su najbolje prakse i iskustva iz razvijenih zemalja pokazali da bez kvalitetnog nadzora poslovanja revizorskih društava i kvaliteta pružanja revizorskih i drugih povezanih usluga nije na onom nivou na kojem bi trebala biti, te da zbog toga mnogi klijenti ne dobivaju adekvatnu uslugu za novac koji plaćaju, pa često ne vide pravu korist od revizije.
''Međutim, revizija ima veoma važnu ulogu, jer neovisni revizor provjerava i potvrđuje istinitost i objektivnost financijskih izvještaja i time povećava vjerodostojnost, ozbiljnost i pouzdanost informacija koje se dostavljaju državnim institucijama, bankama, poslovnim partnerima, što u krajnjem omogućava konkurentno i profitabilno poslovanje, te olakšava donošenje poslovnih odluka'', pojasnila je Softić.
Naglasila je da i u drugim segmentima njihovog poslovanja nedostaje adekvatan sustav.
''Primjerice, u Hrvatskoj postoji institut ovlaštenog poreskog savjetnika, te je samim tim došlo do boljeg profiliranja kadrova i njihove kvalitetnije edukacije u poreskom i pravnom konzaltingu. Kod nas se poreznim savjetovanjem može baviti svatko tko smatra da ima adekvatno znanje i iskustvo, što opet negativno utječe na kvalitetu usluga za koje klijenti plaćaju'', kazala je Softić, pišu Poslovne novine.